| anonim_4396 a întrebat:

Daca te muti in alta tara si vrei sa te angajezi, ii intereseaza studiile si experienta ta de munca din Romania?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca ii intereseaza studiile. Ca doar nu ai sa te duci sa te angajezi medic daca tu nu ai facut o facultate de medicina sau inginer daca tu ai facut litere

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asta da. Dar in afara de medicina, drept, inginerie, sunt multe domenii in care nu iti trebuie facultate ca sa lucrezi

| relian a răspuns:

Intreaba pe aiai din afara tarii, intrebi ce vor sa stie, sau in ce baza angajeaza, pe ce baza, ce s tudii, experienta etc.Depinde si de tara, daca este vorba de UE atunci nu-i intereseaza de s tudiile tale din RO. Oricum europenii nu recunosc studiile din RO, poate stiu si eu ceva doctor, dar sa fii foarte bun, in rest nu-s curiosi.Deci in UE cel mai frecvent esti pus la munca de jos indiferent cat de bun ai fi.Asta este mentalitatea in UE.Strainii sunt priviti nu prea bine, iar locul lor este ala de jos, acolo sai sclavagesti pe ei, sa le faci joburile murdare.In rest nu esti bun laughing

| SkyPilot a răspuns:

Da. De intrebat te intreaba, uneori cer si dovezi. Ce vor depinde de domeniu. In IT nu ii intereseaza decat ce stii sa faci si doar le povestesti ce ai mai facut inainte. In domeniul medical trebuie sa aduci o groaza de hartii si certificate si e foarte probabil sa mai ai de dat si niste examene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de domeniu

| ruddy a răspuns:

Daca mergi ca angajat necalificat nu iti vor cere prea multe, dacat vrei sa fi direct calificat gen electrician/mecanic/etc atunci cer mai probabil te va pune la cateva teste sa le dovedesti ca stii