| teos3445 a întrebat:

Dacă termin facultate de drept și acel stagiu, trebuie sa îmi caut singur de lucru sau îmi oferă ei locurile disponibile (mă refer ca notar, procuror, judecător)

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Cred ca inainte sa te intrebi cum ajungi judecator ar trebui sa te intrebi cum faci sa iei bacul ala pe care l-ai picat.

Ia si tu lucrurile in ordinea lor fireasca, nu sari cate zece pasi.

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In ipoteza ca vei ajunge absolvent de drept trebuie sa stii ca nu poti ocupa functie de procuror sau judecator daca nu ai absolvit
Institutul Naţiona al Magistraturii (in afara de unele exceptii). In acest institut se intra pe baza de concurs. Dar mai bine citeste aici: http://portal.just.ro/303/Documents/admiterea_in_magistratura.pdf
Ca notar se incadreaza tot pe baza de concurs si cu anumite conditii.

| Iote a răspuns:

Haha, buna asta!
In afara de raspunsul pe care il observ mai sus, nu iti ofera nimeni posturi pe tava.