| AlexBileru28 a întrebat:

Daca termin liceul militar și urmez academia de politie cu ce grad o sa ies? O sa am un avantaj față de cei fara liceul militar?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! nu ai nici un avantaj decat ca stii mai multe despre militarie. Ei trebuie sa o ia cu ABC-ul. La terminare iesi subinspector- grad de functie echivalent sublocotenent - grad militar (armata, pompieri).

| sierra1 a răspuns:

Dupa liceul militar, NU urmezI academia de politie! Ci p-aia militară

| mi25 a răspuns:

Din cate stiu (ca treburile sunt fluide), daca ai absovit liceul militar trebuie sa urmezi o academie sau scoala militara din M.Ap.N., altfel se platesc cheltuielile de scolarizare.

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Da si mai nou si din M.A.I. De la Colegiul Militar sunt repartizati si la Ministerul Afacerilor Interne.