| Bannuu a întrebat:

Dacă termini școală de agenți de politie și după faci facultatea de drept la fără frecventa, te ridica la grad de ofiter (la fel cum ai fi terminat academia)?

3 răspunsuri:
| scmcristina a răspuns:

Avansarea de la agent la ofiter se face urmand cursurile academiei de politie la fara frecventa. Dupa 3 ani, te poti inscrie la fara frecventa, si o sa depinda de locurile scoase de ei in anul acela.De obicei nu scot multe locuri.

| Bannuu explică:

Deci sa înțeleg ca după ce termin școală de agenți de politie, mă înscriu la academie la fără frecventa?

| scmcristina a răspuns (pentru Bannuu):

Da.dupa ce termini scoala de agenti, te poti inscrie la academie, dupa 3 ani.Trebuie sa lucrezi in Politie 3 ani ca pe urma sa te poti inscrie.