| Idontcare69 a întrebat:

Dacă urmez o școală postliceală de farmacie, pot lucra in altă țară ca farmacistă? (Elveția, Olanda, UK, Franța de exemplu)?
Va trebui să dau un examen sau care sunt pașii pentru a fi angajată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Ca farmacist poti lucra doar daca ai facultatea de farmacie terminata si licenta luata. Cu o postliceala nu poti fii decat vanzatoare /sau asistent de farmacist, intr-o farmacie din tara, nu una de peste hotare.

| Idontcare69 explică (pentru Violleta2022):

Ok, am greșit, trebuia să spun asistent farmacie. Dar sigur cu postliceala nu ma pot angaja in străinătate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Idontcare69):

Bineinteles ca nu poti. O postliceala este echivalenta unui liceu si nu ai cum sa te angajezi pe post de studii superioare, ca nu-i nimeni prost sa-si piarda serviciul din acest lucru.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ca asistent de farmacie poti lucra. Farmacistul are la baza studii superioare în farmacie.

| Speranta12 a răspuns:

De la postliceala la farmacist mai sunt ceva ani de scoala de urmat...

| alina2k18 a răspuns (pentru Speranta12):

Prin farmacii cam 50% sunt farmacisti cu facultate de farmacie si eventual si masterwinking restul sunt asistenti -farmacie care au absolvit postliceala sanitara de 3 ani in specializarea de asistent farmacie.
Legea prevede ca orice farmacie sa aiba minim un farmacist pe tura restul pot fii asistenti.

| Speranta12 a răspuns (pentru alina2k18):

Pentru "(Elveția, Olanda, UK, Franța de exemplu)", cum isi doreste fata, sigur trebuie mai mult. Come on... Aia nu se multumesc cu putin. Si concurenta e multa.

| alina2k18 a răspuns (pentru Speranta12):

Inseamna ca nu sunt eu la curent si a fost desfiintata MESERIA de asistent farmaciewinking prin Elveția, Olanda, UK, Franța.

| Speranta12 a răspuns (pentru alina2k18):

Una e sa fii asistent farmacie, alta e sa fii farmacist competent. Depinde de ea ce alege.

| Elelei a răspuns:

Ca sa fii farmacista, trebuie sa faci facultatea de farmacie, nu postliceala. Daca faci postliceala, in strainatate nu iti ajuta deloc.