| suntcuriossastii a întrebat:

Daca vreau sa dau la secția litere romana engleza in afara de profesoară ma pot face si traducător nu-i așa? In acest context o pot duce bine financiar ca traducător? Ce părere aveți? Puteți sa-mi detaliați va rog?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti, dar trebuie sa dai un examen de specialitate ca sa fii considerata traducator.

| Catrice a răspuns:

O, dar ce bine numai... poți fi ca Gigi B.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-ai nevoie de facultate ca sa fii traducator pe ro-eng.

| alex495 a răspuns:

Am fost sa mi traduca vreo 20 de pag din rusa in romana si imi lua 80 de lei pe fila. Am renuntat instant. Erau si termeni tehnici si manualul respectiv nu l gaseam pe nicaieri forma electronica. Alfabetul chirilic nu l stiu si ma bazam pe google translatot image. Dar traducea prost rau

| UnholySaint a răspuns:

Traducator pentru cine? Ca limba engleza o stie toata lumea.
Daca vrei sa faci o facultate, incearca mai de graba ceva in domeniul medica/farmacie, sau domenul tehnic, ca acolo e lipsa de personal.Cand te gndesti sa iti alegi o facultate mai intai uitate la ce se cauta pe piata muncii.

| alex495 a răspuns (pentru UnholySaint):

Nu neaparat. Poti sa te bagi pe germana, daca nu poti pe chineza. Chiar se cauta in disperare. Rusa numai zic.