| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Dacă vreau sa devin antropolog(cultural) ce meserie pot avea după facultate? Sau cu ce ma pot ocupa? Si daca fac turism cultural pot sa fac in paralel si jurnalism? Sau pot sa incep după aceea cu jurnalismul?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Antropolog cultural, asta este o meserie. Nu te angajează nimeni dar sună frumos când te prezinți cuiva, cam așa.
Eu sunt antropolog cultural, studiez oamenii din jurul meu, de parcă acum ar fi coborât din copac.
Te poți ocupa apoi cu orice. La supermarket te plimbi printre rafturi, vezi când s-a mai golit un raft, mergi în depozit și pui la loc. Mai poți să debarasezi mesele la fast food, să livrezi cole sau pizza pe bicicletă, să faci sondaje de piață plătite cu 10 lei bucata, să distribui fluturași cu un ban bucata, să plimbi câini, cu 25 de lei ora, toate meserii nobile care te pun în contact cu maimuțe proaspăt coborâte din copac.