| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Daca vreau sa devin psiholog ce profil ar trebui sa urmez la liceu? Stiinte sociale, filologie sau ce profil ar fi cel mai recomandat? Sau nu conteaza profilul?

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un liceu in care se pune accent pe cultura generala, fie ca esti la profilul real sau la filologie sau altceva. Aici se poate adauga insa ca la real sunt cerintele ceva mai mari, dar si ajungi ca sa fi mai bine pregatit, vei fi pregatit si la materii cu care nu prea vei avea ce face in meseria de psiholog insa prin asta iti pastrezi optiunile deschise in cazul in care in viitor ajungi sa te gandesti sa dai la alta facultate.
Daca faci un liceu cu profil tehnic, atunci te inveti in special pentru o meserie, nu ca sa faci o facultate pe urma.

| carminaburana43 a răspuns:

Ceea ce conteaza este sa fie inclusa in materiile ce se predau psihologia. Daca esti intr-adevar pasiona-a de aceasta materie sunt reviste de specialitate ce se vind la chioscuri si ar fi bine sa le citesti si sa le studiezi de pe acum si cit de mult cit poti sa citesti pe internet in domeniu bineinteles numai ceea ce te pasioneaza ca fara pasiune si documentatie in domeniu nu are rost.

| Roxett a răspuns:

Stiinte sociale pentru ca in clasa a X-a dai teza la psihologie.

| PinkStyle a răspuns:

Da, stiinte sociale, filologie cam astea. happy Bafta:*!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Stiinte sociale, dar trebuie sa faci facultate de psihologie.

| teiube a răspuns:

Da profilul conteaza nu poti sa faci de ex mate info si sa vrei sa fii psiholog trebuie sa urmezi filoau stinte sociale de ex aeu sunt la filo si in a 9 am facut logica iar in a 10 psihologie si in a 11 fac sociologie

| Maria_7350 a răspuns:

Stiinte sociale din cate stiu eu:* succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale este mai bun.

| lilboutique a răspuns:

Stiinte socialehappy

| lor3nutza a răspuns:

Cel mai indicat este la filologie

| revelatia2003 a răspuns:

De preferat, e bine sa urmezi profil uman pentru ca, in facultate, iti va fi mai usor, nu va trebui sa stai si sa recuperezi anumite chestii teoretice.Da, cum ai spus tu, filologie, stiinte sociale, pentru ca psihologia este un domeniu umanist.