| Suliman_Dous_1995 a întrebat:

Dacă vreau sa intru la o facultate pentru a deveni doctor ce medie am nevoie la liceu pentru a intra sau e mai important testul de intrare?
Va rog să mă ajutati!

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Axeaza-te pe chimie, fizica si biologie. Admiterea la facultate se da din bio-chimie. Media de bac nu conteaza neaparat, dar e de preferat sa o ai peste 7-8. Trebuie sa stii cat de cat matematica,sa ai o gandire logica. Invata foarte bine engleza si/ sau franceza fiindca vei face si o limba straina ca si curs,la alegere,din cate vezi. Mai apoi, trebuie sa iti placa sa inveti, sa faci prezenta la cursuri pentru ca, fara prezenta, este mai greu sa ti pasul, sa inveti singur. Vei face practica din anul 3-4 pe cadavre,apoi vei merge in spitale si vei asista medicii precum un asistent medical, insa trebuie sa stii mult mai multe.
Sigur doresti sa dai la medicina? ai zis doctor, apropo. Daca vrei sa fi medic, vei trece prin toti acesti pasi, obligatoriu.

2 răspunsuri:
| Floxit a răspuns:

Conteaza amandoua, o medie mai sus de 8 sa zicem, conteaza biologia si chimia, cam astea-s esentiale, adica mna, si romana, matematica, engleza sunt, dar zic la medicica.

| Cja_Radu_1998 a răspuns:

Nu prea conteaza testul de intrare trebuie sa il dai macar pe un 7 si trebuie sa ai media de 9, 10