| Vaida_Diana_1995 a întrebat:

Dacă vreau sa merg pe profilul arte, la arhitectura, se face și matematica? Ma refer, pot sa ies arhitect dacă urmez liceul și o facultate de arhitectura?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se face matematica, chiar foarte multa, ca trebuie sa stii sa calculezi rezistenta diverselor materiale, cand faci proiectul unei case, institutii, pod sau ce-i nevoie sa construiesti.
Trebuie sa mananci practic, matematica pe paine, in special geometria in spatiu.
Mai trebuie sa stii: fizica si rezistenta materialelor.
Bineinteles ca poti iesii arhitect, daca termini o facultate de arhietectura, dupa ce-ti termini facultatea si iei toate examenele de licenta.

| Sonia822 a răspuns:

Ca sa iesi arhitesc, trebuie sa termini un liceu, ORICARE si sa dai la Ion Mincu Bucuresti sau alta de stat, daca mai sunt prin alte orase. Dar sa fie de stat, ca sa iti fie recunoscute studiile de oar (Ordinul Arhitectilor din Romania)