| Friday13 a întrebat:

Daca vrei sa intri in armata trebuie sa faci un liceu anume? Am inteles ca iti trebuie bacul, dar contează la ce profil ai fost?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie decat un liceu de mate-fizica ca sa-ti fie mai usor la examen. Eu am facut umanul, am invatat in particular matematica de real si am dat si reusit la armata fara liceu militar. Dupa parerea mea liceul militar este o parte din tinerete pierduta.

| Friday13 explică (pentru Salontanul):

Daca nu te deranjează întrebarea ce salariu ai ( am inteles ca esti in armata ) si ce esti ("postul")

| Salontanul a răspuns (pentru Friday13):

Nu mai sunt in armata. Sunt pensionar. Sunt o gramada de trepte in armata. Depinde unde te duci. Cei mai slab platiti sunt soldatii si gradatii profesionisti. Apoi urmeaza, in ordine, subofiterii si maistrii militari, ofiterii inferiori in grad, ofiterii superiori in grad si apoi generalii. Si intre ei este diferenta doarece conteaza si gradul dar cel mai mult conteaza functia si esalonul unde lucrezi. Poti sa te uiti pe aici: https://infoalert.ro/......ilor-2017/
Trebuie sa tii cont ca la astea se adauga si sporuri, norma de hrana, norma de echipament, etc. Depinde si de locul de munca unde esti. Cei din transmisiuni au sporuri mai mari decat infanteristii, etc.

| Friday13 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru Friday13):

Multumesc si eu!

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Da,poti sa faci un liceu militar, facultate militara pentru cariera in politie, jandarmerie si armata.
http://www.calificativ.ro/......33147.html
-http://scmdabsolventi.blogspot.ro/......re-de.html

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu are nici o treabă profilul. Poti sa intri si fără bac doar ca o să poti intra doar la soldati unde ajungi până la gradul de caporal. Dacă vrei subofițer sau ofițer trebuie bacu.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pentru FOS respectiv luptatori in teatrele operationale trebuie sa fi doar ofiter sau subofiter?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Poti pleca in teatrele de operațiuni chiar dacă esti soldat. Dar aici sunt 2 probleme : Trebuie să ai bacul si ca să ajungi acolo trebuie sa dai o serie de probe sportive si psihice, asa ca nu toată lumea ajunge acolo. Deci poti pleca in afară chiar dacă esti SGP ( soldat gradat profesionist), subofițer sau ofițer.