| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

Dau funda.
Am 16 ani sunt la filologie simpla clasa a10-a.
In vara trebuie sa ma hotarasc la ce facultate vreau sa merg pentru a incepe meditatiile.
Pana acum am optam spre politie insa acum cateva zile am mi-am facut cintol la ochi si mi-au iesit -2.75 la stangul si -2 la dreptul si stiu ca daca ai -3 nu poti intra si imi dau seama ca pana peste 2 ani e inevitabil sa nu fac -3.
As vrea sa imi spuneti dupa profilul aceasta ca sa nu fiu nevoit sa recuperez matematica sau altele.
Daca s-ar putea o facultate din care sa ies o meserie platita binisor.
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Karol1877 a răspuns:

Filologia => job-urile : jurnalist, jurist, politician, translator ( cele mai uzuale ).
Ar fi o optiune buna cea de jurnalist, se plateste bine mai ales la TV si iti faci si o faima! Restul mai slabut, mai este si dreptul care e greu si implica mult studiu. Alegerea ta, sa inveti doar, iar pentru jurnalism nu iti trebuie neaparat meditatii. Bafta!