| isabella_1538 a întrebat:

De cate forme este relieful glaciar? Unde se gaseste in tara noastra relieful glaciar? plss rasp! funda:X

5 răspunsuri:
| Tiffany89 a răspuns:

In carpatii meridionali la altitudine de peste 1 800 mhappy
(in muntii parang) exista lacuri praguri si cascade...

Sper ca te-am ajutat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti gasi pe Wikipedia tonguehappy.winking

| BlackRockShooter_7690 a răspuns:

Un cuvant. Wikipedia.

| Dipsy a răspuns:

Ex:ghetari, creste si varfuri alpine, vai si praguri glaciare, complexe glaciare( prezente si la noi in tara: Pojarna, Leoata, Zarna, Valea Rea, Banda, Bratila, si din Masivul Iezer.
Muntii Retezat au un relief glaciar foarte expresiv si dezvoltat, care intrece in dimensiuni si varietate formele de relief similare din Muntii Fagaras.
Funda?

| radu961 a răspuns:

Relieful glaciar se gaseste in Romania in muntii de peste 2000 de m. Am gasit ceva detalii aici http://www.profudegeogra.eu/muntii-carpati, dar eu asa stiu de la scoala:0