| alex10Gtgta a întrebat:

De ce am nevoie pentru a deveni pilot de performanta? Salut. Eu cind voi fi mare ma voi face aviator...
Nu pot sa cred ce vreau sa ma fac ..adica sa zbor cu avioane waw asta este dorinta mea de cind eram mic si mi se mareste pasiunea pe zi ce trece ma joc jocuri cu avioane. Nu pot sa cred voi fi la mansa unui avion voi duce oameni! aiii nu mai vine o data zilele alea. Si nu prea stiu ce pasi trebuie sa urmez vreau sa stiu niste cursuri si mai stiu ca trebuie sa invat metode franceza si matematica Dar ce mai trebuie stiu? Cind stau si ma gindesc ca eu ma joc jocuri si intr-o zi voi pilota un avion adevarat parca ar fi cea mai mare bucurie a mea find ca se cistiga si foarte bine la meseria de pilot eu am fost numai o data cu avionul si a fost ultra tare si nu numainu uatunci mi-am dezvoltat pasiunea asta. Eu la 5 ani satateam pe geam si urmaream avioanele ma gindeam oare cum ar fi sa zbori cu unul real si uite ca am ajuns daca asi sti ce mi-ar trebui pentru a deveni pilot de performanta. Eu iubesc avioanele parca fac parte din mine parca le simt oi cit mi-as dori sa devin pilot ohh. De ce am nevoie pentru asta si la ce scolii trebuie sa merg.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru a deveni pilot este necesar, în primul rînd, să fii foarte sănătos și să urmezi cursurile speciale pentru această meserie.
Dar, în primul rînd, examenul medical este cel mai greu prag de trecut.
Succes!

| Heng a răspuns:

Salut.

Ca sa devii pilot e recomandat sa stii matematica, fizica si engleza.
In Romania exista 3 scoli de aviatie, insa din pacate toate se platesc.
Scoala Superioara de Aviatie Civila
Regional Air School (Tuzla-Constanta)
Fly Level(Aerodrom Strejnic).

Sau poti sa te inscrii la Aeroclubul Romaniei, daca ai sub 23 de ani, poti sa dai admitere pentru parasutism sau planorism.
Daca vrei sa devii pilot militar, exista Academia Fortelor Aeriene la Brasov.