| SERIALS a întrebat:

De ce asa multi oameni nu sunt incantati de locul de munca si spun ca ar face altceva? Care este cauza?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexAL275 a răspuns:

Pentru că nu le place ceea ce fac, nu se simt în largul lor, pe propriul teren ca să zic așa. Muncesc pentru a aduce bani acasă, lună de lună. Bucuria unde există în toată treaba asta? Nu există, nu se bucură pentru ei. De ce? Pentru că și-au uitat visurile, dorințele și scopurile, de a ajunge undeva anume. Până la urmă așa se întâmplă cu toți, puțini sunt cei care scăpa și ajung să fie fericiți și să se dezvolte la locul de muncă. În viața asta trebuie să fii pregătit pentru orice, trebuie să te axezi pe mai multe planuri sau lucruri. Viața asta este foarte imprevizibilă. Ai încredere în tine!

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca nu fac ce vor dar au nevoie de bani si nu vor sa renunte ca sa faca altceva din varii motive (rate la banca, greu sa o iei de la zero, etc).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 cauze principale, in primul rand alegerea gresita a profesiei si in al doile rand acceptarea nevoita a unui loc de munca doar pentru a castiga ceva.

| baru a răspuns:

Alegerea pe care au facut.o nu a fost una prea buna.

| Legion7X a răspuns:

Cauza este că toată lumea vrea să căștige bani ușor, fără stres, grijă, pulsare, și efort. Un câștig ar aranja pe oricine pe viață, iar asta ar fi un noroc extraordinar.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt 3
1. algerea gresita a profesiei, si deci e "am din ce trai", chiar daca practic iti bati joc si de altii daca lucrezi in invatamant, medicina, servicii publice, etc.

2. slariu mic, de asta se pleaca in strainezia

3. atmosfera INFECTA la lucru, mai ales in anumite domenii, este "traditional" si nu se poate face nimic (cum ar fi in invatamant, nu exista departament de personal capabil sa puna piciorul in prag)

| Mosotti a răspuns:

Spui chestii unele incorecte, deci oamenii nu au incotro, trebuie sa se intretina, nu pot sta dupa visele lor care nu si le pot implini, ca daca puteau fi sigur ca le implineau, au renuntat ca nu pot sa le implineasca. Cine a putut, si-a indeplinit visul. Daca fiecare din milioane de oameni ar face ce le-ar place, mi se pare ca nici nu ar merge, ca nu-s locuri de munca pentru fiecare ce viseaza.

Plus ca orice munca ai avea, ti se ia dupa un timp chiar daca la inceput iti place. Sa faci acelasi lucru minim 8 ore pe zi si la comanda si cand vrei si cand nu, e nasol oricum, foarte nasol. Si ajung si aia sa nu mai fie multumiti pana la urma.
E una sa faci ce iti place cand doresti si cat doresti, asa niciodata nu se instaleaza plictiseala si sictireala. Cam asta e.

Munca e grea nenicilor, nu ai castigat loteria vietii ori sa te nasti intr-o familie bogata, ori sa ai o inteligenta peste medie cu mult, si sa fie si conextul social si temporal propice ca sa faci ceva sa faci ce vrei, e naspa. Asta este realitatea.

| AlexAL275 a răspuns (pentru Mosotti):

Am și spus că trebuie să fii pregatit pentru orice, nu să te axezi doar pe o meserie. Și până la urmă de ce ai mai trăi dacă nu ai visuri sau scopuri de realizat?

| Mosotti a răspuns (pentru AlexAL275):

Traiesti sa traiesti placut fiecare zi, nu neaparat pentru scopuri si nu stiu ce! Nu poti fi pregatit in orice ca nu ai creier de extraterestru, inveti una dar bine, ca si asa e f greu si asa. Mai trebuie si viata, nu doar sa invatam meserii ca sa fim pregatiti...doar sa muncim.