| andreea567890123 a întrebat:

De ce facultatea de farmacie nu mai e căutată?
Anul asta la Iași au dat 89 de copii din 120 si nu inteleg de ce

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motivul este foarte clar, din pacate.
Nu se mai cauta farmacisti in farmacii, fiindca farmaciile nu mai au laboratoare si preparate proprii, nu mai este nevoie de cunostinte speciale.
In farmacii se vinde marfa preambalata, pentru care este suficienta cunostinta unui vanzator de la taraba. tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Explicatia este simpla: nu sunt locuri de munca!
Anual termina 300-400 de studenti la toate facultatile de farmacie din tara si locuri noi de munca sunt cate 3-4 in fiecare oras.
Deci, sunt sute de farmacisti fara loc de munca, fiindca se adauga si cei din anii precedenti, care nu si-au gasit inca o farmacie.

In aceeasi situatie sunt si cei care termina Dreptul!
Fara locuri de munca, ajung sa munceasca la capsuni prin Spania, la impletit macrameuri si vandut, la tarabe prin piete samd.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si chiar daca ai intelege... e irelevant.

Oamenii nu mai vor sa faca asta, impactul tehnologic a crescut, multi studenti se indreapta spre alte facultati, multi parasesc Romania si aia e. Sunt alte facultati mult mai oportune din punctul lor de vedere.

Numai bine!

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca farmaciile au personal. Nu prea este nevoie de farmaciști.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru ca si cu facultatea de farmacie terminata, tot gasesti greu de lucru in domeniu.Nu ma crede pe mine pe cuvant, ia anunturile de angajare de pe internet la rand unde se cauta farmacisti si o sa vezi ca la 99% din ele se cere minim 1 an experienta.De parca toti se nasc cu experienta.Pana si la ajutorul de farmacist pe langa studii in domeniu este obligatoriu si experienta minim 1-2 ani.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca nu prea ai ce face cu facultatea asta.
Inveti pe rupte 5 ani ca apoi sa ajungi sa lucrezi intr-o farmacie si sa fii tratat(a) precum un simplu vanzator.
Nici in cercetare nu se pot duce, ca Romania nu produce medicamente.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru că e grea și multi aleg să meargă la postliceală (unde da, sunt puține locuri), sau Medicină, faci mai multa școală, dar toată lumea ți se adresează cu "domnul doctor", te respecta, nu trece peste cuvântul tau etc, nu spun că e diferența de salariu considerabilă. Peste tot e aceeași situație, sunt mai putini studenți decât locuri. Se găsește de munca, nu-ți fa probleme happy mai greu se găsesc posturi pentru asistenți sau pentru farmaciștii care termina rezidențiatul