| ioana3432B a întrebat:

De ce femeile doctor sunt deranjate atunci când unii pacienți li se adresează cu doamna "doctoră"?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu este corect gramatical. Doamna doctor sau doamna doctorita.

| sierra1 a răspuns:

Ca și cum noi ți-am spune ție: Ioane!

| Fatamuntilor a răspuns:

Zgarie la urechiuse!
NU e forma corecta.
Mai bine suna doamna doctor sau doctorita!

| mastadont a răspuns:

Pentru că cuvântul doctoră nu există în limba română. Forma corectă e doctoriță. Doctor + sufix de feminin iță, ca și pictor pictoriță, ospătar ospătăriță, morar morăriță, etc.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

1. Suna naspa doctor.
2. Nu e corect gramatical.

| Lizuca1234 a răspuns:

Se mira ca nu stiti gramatica.

| stefiiii3 a răspuns:

Par in varsta, dar sunt tinere. Probabil se simt jignite.
Cred ca problema este la doamna si nu la doctor laughing

| Ødegaard a răspuns:

Doctorii si sensibilitatea gramatica, pff, numai carti au in buzanaroaiele ale de la halat