| anonim_4396 a întrebat:

De ce in armată cam toti nu au barba?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Comportamentul civilizat modern are niște norme. O normă nescrisă în zonele activității umane colective, care se referă la autoritate, este a unei ținute standard, asta încă de pe vremea romanilor. Când în război s-a trecut de la armele de bronz la cele din fier, oțel acestea erau mai eficace, tăiau mai bine, erau mai rezistente la contactul violent cu o armă de bronz. Astfel, romanii, grecii, lumea civilizată și organizată în state mari, în imperii, avea și folosea cu precădere arme de fier.
Ele au fost folosite de militari și pentru a tunde în prima fază bărbile și apoi a le elimina complet cu cuțite, brice. Să fii soldat fără barbă într-o legiune romană, asta însemna să arăți dușmanului pe câmpul de luptă, fiți atenți, noi avem arme bune, noi avem oțel. Cei ce nu aveau educație militară modernă strategie de luptă, necivilizați purtau barbă, s-au numit barbari. De atunci și până acum, tonsura scurtă, uniforma, lipsa bărbii sunt simboluri exterioare ale disciplinei și ale spiritului de respect față de meseria de ostaș, față de camarazii de arme, sunt norme de comportament.

| cristi202 a răspuns (pentru sadrian46):

Frumos raspuns!
Oare numele de barbar vine tocmai de la cei ce aveau barba? happy
Si totusi, barba, cel mai adesea de culoare inchisa fiind, nu e mai buna pentru camuflajul fetei decat pielea proaspat barbierita, care e lucioasa? happy

| aXy99 a răspuns:

Din niste motive stupide.
Tine de traditie. (poate ca o barba deasa si lunga reprezinta un dezavantaj, dar una la 0, 4 cm sunt sigur ca nu.)

| ziftode a răspuns:

Care armata?
du-te la islamisti si toti au barba big grin