| criss8585 a întrebat:

De ce în România, la ora actuală, diferențele de salarii sunt atât de mari? De exemplu, un operator calculator la o firmă oarecare câştigă 1300 lei fără niciun beneficiu, în timp ce nu-ştiu-ce contabil, agent vânzări, etc. are salariu fix foarte bun, bonuri de masa, tichete de vacanta, prime, alea-alea? Când se vor trezi romanii la realitate?! Atata umilinta pentru cateva bancnote fara valoare, in timp ce altul' se imbogateste pe spinarea altuia.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Diferentele salariale sunt mari peste tot, in toate domeniile, nu doar la operatoriid e calculatoare, pentru ca asta este sistemul de salarizare in Romania.
Nu cred ca se imbogateste nici un contabil pe spinarea unui operator de calculatoare, doar ca esti prea mic sa intelegi cum este cu sistemul de salarizare, cum este apreciat un expert contabil, cat are facultate, mastreate, scoli peste scoli si in fiecare an se duce la cursuri, fata de un simplu operator de calculataore, care este ca un feld e data entry, adica un job de necalificat apropae, pe care-l poate face si unuld e clasa a 8-a.
Deci, salariile se platesc in functie de gradul de invatamant facut, de functie, d epozitie si de exeperinta.
Nu vad nici o umilinta in a muncii pentru bani cinstiti, dar nu poti pune pe aceeasi linie de salarizare un amarat de opeartor de calculatoare cu un contabil.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci niste comparatii irelevante. Contabilii in primul rand au niste studii fata de opeatorii de calculator. Agentii de vanzari castiga marea lor majoritate din comisoane pe baza vaznarilor.

Iar la urma urmei mi se pare corecta diferenta de salarii intre cineva care nu are studii si cineva care are o facultat, master si face o munca calificata

| criss8585 explică (pentru suntserios):

Iti spun sincer ca am intalnit multi prosti cu facultate si master. In Romania sunt multe specimene din astea.

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru criss8585):

Sunt si astfel de specimene, insa sunt de mii de ori mai multi prosti fara facultate.

| johnnny123 a răspuns:

Tu ai o viziune greșită asupra modului în care funcționează piața muncii. Lucrurile stau la fel în toată lumea. Care este "realitatea" la care vrei să se trezească românii? Ai vrea ca toate salariile să fie egale?
De ce ți se pare anormal ca oamenii cu studii superioare să aibă salarii mai mari decât oamenii fără studii superioare?

Te legi de niște cazuri particulare care nu au legătură cu situația generală. Evident că există și oameni cu diplomă de facultate care sunt în realitate slab pregătiți, dar asta nu înseamnă că toți oamenii cu diplomă sunt slab pregătiți. Vasta majoritate a oamenilor cu studii superioare sunt mai bine pregătiți decât vasta majoritate a oamenilor fără studii superioare și este normal să aibă posturi mai bine plătite.

În plus, trăim într-o economie liberă în care salariile se negociază. Nu-ți convine salariul? Nu te oprește nimeni să înveți un domeniu mai căutat și să-ți cauți un post mai bine plătit.

De fapt esența problemei tale nu este aceea că salariile sunt inechitabile, ci aceea că nu ai nicio pregătire pentru care angajatorii sunt dispuși să plătească salarii mari.

Dacă un om produce valoare, angajatorul se va lupta să-l păstreze prin salariu atractiv și beneficii.
Dacă un om nu produce nimic valoros, acesta este ușor de înlocuit și nu are nici o pârghie de negociere cu angajatorul.

Așa stau lucrurile peste tot, nu numai în România. Și este foarte normal să stea așa.