| lilb a întrebat:

De ce musculitele trag la corpurile iluminate? Am lasat lumina aprinsa si geamul deschis (am plasa) si cred ca sunt vreo 10

Răspuns Câştigător
| AlcolicSmile123 a răspuns:

Pe timp ce o camera este tot mai folosita : TV; Electrocasnice; PC; becuri; etc. Camera incepe sa devina mai calduroasa datorita functionarii a aparatelor. Daca pui mana pe un ...TV/PC este incins, si emana caldura multa, e, gandeste-te ca inca vreo 10 aparate fac la fel in camera. Iar musculitele vor caldura, prin caldura sunt si bacterii, insectele trag la bacterii (ca tantarul; de asta prefera intepatura la picior).
Deci, un raspuns simplu: Datorita caldurii si a bacterilor din aceea camera emanata de tot felul de aparate de la Telefon la Electrocasnice.

1 răspuns:
| smart01 a răspuns:

Insectele sunt atrase in general de lumina ultravioleta, iar becurile clasice emit astfel de radiatii. Chiar s-a descoperit recent ca insectele sunt mai putin atrase de becurile cu LED, tocmai pentru ca acestea nu emit astfel de radiatii.
Chiar daca avem plasa la geam, ar fi o idee buna sa inlocuim becurile folosite pentru iluminatul curtii sau al gradinii, becuri de pe terase, bacloane, etc. cu becuri cu LED.
Recomand magazinul LightSmart http://lightsmart.ro/ pentru corpuri de iluminat, becuri spoturi si tuburi LED. au preturi foarte bune si produse de calitate.