| Joker3134 a întrebat:

De ce nu se găsesc deloc posturi de profesor la nivel de țară?

7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista, dar nu se fac publice decât atunci când sunt scoase la concurs.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Eu am lucrat la școală cu ani in urma si de atunci stiu lucrul acesta. Dar posturile vacante sunt cunoscute doar de Inspectoratele Școlare a fiecărui județ + Ministerul Învățământului. Doar de la Inspectoratul Scolar al județului tau poți afla daca ai pile. Atenție! Trebuie sa ai o calificare in domeniul învățământului pentru a participa la concurs in specialitatea la care ești pregătit.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Apar locuri vacante doar in caz de deces, de pensionare de boala sau de limita de vârstă, sau daca pleacă din tara. Examenul de ocupare a locurilor vacante are loc din cate stiu o data pe an, si nu sunt multe locuri. Mai multi sunt candidații la concurs. Si se ocupa cu medie mare. Cine nu obține minim 7 nu intra nici daca nu se ocupa locurile.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Daca e concurs se intra pe baza de media obținuta. Daca cineva intra cu pile, atunci acesta afla subiectele. Nu stiu cați sunt pe un loc la fiecare specialitate in parte dar daca te interesează poți afla atunci de la radio pentru ca data concursului si nr de locuri si nr de candidati se face public, la fel si rezultatele obținute de concurenți.