| cml a întrebat:

De ce romanii care au ajuns faimosi in lume, au reusit doar in tari straine si nu in Romania?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Sa nu generalizam. Ne impiedicam parca prea des de anumite sintagme cvasi-docte, departe de realitate. E drept ca logistica la noi e mai precara decat cea vestica dar pot sa-ti dau multe exemple de romani care au reusit AICI.

6 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu ii baga nimeni in seama in tara

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca in tarile civilizate sunt promovate valorile, iar in Romania nulitatile(vezi caz dragusanca, tonciu, tufaru, buruiana si etc). Cum sa reusesti daca nu poti sa te faci remarcat decat prin cultura si inteligenta, ce draq faci cu ele aici? Ce faci daca ai niste kg in plus, nu ai silicoane, masina mai scumpa de 100 000 de euro, nu iti bei cafeaua in mall si nu ai trecut prin patul a minim 20 de barbati destul de potenti financiar, sau daca nu stai doar in sala de sport, refuzi sa mergi ca barbat la manichiura, pensat si epilat, nu iti permiti sa-ti scoti iubita in bamboo si nu ti-au laudat performantele sexuale niste...individe? Esti somer si mori de foame, asta faci! Stai cu parintii/in chirie o viata, sau platesti 30 de ani o garsoniera luata in rate.In Romania esti absolvent a doua facultati(facute pe bune!) si pui (in cazul fericit) marfa pe rafturi in diverse supermarketuri.

De ce sa stam atunci? Occidentul ne ofera o alta viata!

| 01rukia01 a răspuns:

Pentru ca poate in alte tari au avut conditii mai bune

| filaret03 a răspuns:

Nu stiu

| YuHu3x a răspuns:

Pentru ca in tarile straine sunt mai multe posibilitati! la noi e un salariu de 10 milioane, in care o paine costa 0, 10% din acesta. Acolo pur si simplu la 1 mie si ceva de euro, iti poti permite orice. Daca ai avea banii acea pe luna, in Romania, ar insemna ca ai fi un om "bogat". Nu zic ca la noi in tara nu sunt salarii mari. Sunt, dar doar la firmele cu renume s'asa au ramas foarte putine. Noi ne vindem tot la americani, chinezi si alte tari. Noi nu mai producem nimic, doar cumparam! In schimb celelalte tari isi permit sa plateasca locuitorii cu salariile acelea, pentru ca, cat de cat, ele mai produc ceva. Romanii care au facut ceva, au cunoscut limba si si-au facut scoala/facultatea acolo. Conteaza foarte mult in CV sa vezi un Harvard, Berkeley sau Stanford. Dar. cand se uita pe Cv-ul nostru si vede un amarat de ASE sau Politehnica(in care nu a auzit mai nimeni, putine sanse). Asa devin unii romani bogati/celebri. Stiu ce vor de la viata.

| valivalentinvalicelmaitaredinparcare a răspuns:

Le e rusine ca s-au nascut in Romania