| Flavianadx a întrebat:

De ce s-au inmultit curierii ca ciupercile in ultimii ani? Se castiga asa de bine?
Sau pur si simplu sunt multi care nu-s buni la nimic si nu prea au de ales decat sa livreze?
(ma refer la carausii foodpanda, glovo etc)

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai mai vazut tu in RO sau in lume oamenii asa priceputi la multe? In RO majoritatea is cam pe dinafara cam la orice,deci se baga si omu sa castige un ban,sa fii curier,aia stii de cand te nasti,sau dupa laughing ca nu stim ca oamenii sa mergem imediat ce ne nastem,mai dureaza,dar asta e,omu atat poate,atat face laughing se pare ca la aia se pricep.
Bine nu se castiga,dar e bun si asa,decat sa stea la calculator,ori pe spatele parintilor,merge si curier.
Vad unia rup bilete la cinema laughing aia e, omu atat poate, nu este el vinovat ca nu stie mai nic, asta e lumea, bine ai aterizat in lumea reala.

35 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este nevoie de ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca exista cerere. Se castiga bani din asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De cand cu pandemia... lumea s-a obisnuit sa stea mai mult in casa.

| Simpatic a răspuns (pentru DoarBogdan):

Adica s-au obisnuit sa zaca ca lenesii pe canapea si sa comande la usa cand ar putea sa-si miste fundul pana la shaormerie happy
Eu imi misc fundul cel putin pana la fast food nu astept sa mi se aduca pe tava laughing
evident ca prin livrarile aste poti comanda si ciorba de perisoare sau alte mancaruri eu am dat doar un exemplu cu fast food

| DoarBogdan a răspuns (pentru Simpatic):

Pai da, cred ca asta este explicatia.

Si mie imi place sa merg sa le cumpar eu (ca ies mai ieftin laughing )

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca e cerere, de aia. happy
P.S. Iar incepi sa arunci cuvinte. Daca nu esti bun la nimic, livratul cu siguranta nu e de tine.

| anonimg a răspuns:

Societatea în mijlocul căreia trăim cu toții nu încurajează dezvoltarea.
Adică nu este suficient ca societatea să îți ofere școli, ci trebuie să îți ofere și resursele necesare; mai mult, trebuie să aibă deja locuri de muncă disponibile; să facă din dorința de dezvoltare o plăcere, o bucurie. Iar cei care s-au dezvoltat au avut ca scop și țintă banii, salariul. De aceea aceștia chiar ajunși în funcții înalte nu sunt în stare să ajute pe alții să se dezvolte. Nu putini sunt oamenii care s-au resemnat. De vina analfabetismului funcțional este de vină atât familia cât și guvernul unui stat.

| Catrice a răspuns:

Dacă n-ai auzit de chestia cu cerere și oferta aia e.

| SilentRain a răspuns:

Cat hate... Crezi că e atât de ușor fără să fi făcut meseria asta
Sau înmulțit pentru că în ultimul an lumea a stat în carantină și a fost la îndemână cumpărăturile online

| Flavianadx explică (pentru SilentRain):

Nu e hate.
Nu ma feresc sa spun lucrurilor pe nume. In realitate sunt multi care nu prea sunt buni la nimic happy

| SilentRain a răspuns (pentru Flavianadx):

Țin să te contrazic, e absurd să judeci un om după meseria lui

| FreddieM a răspuns (pentru Flavianadx):

Inseamna ca e jobul potrivit pentru astfel de persoane.
Si imi pare rau ca nu realizezi, dar tipul asta de maniera in care,, spui lucrurilor pe nume'' se cheama hate. Nu se potriveste reputatiei pe care ti-ai construit-o pana acum.
Cheers

| Goete a răspuns:

Cu cat mai multi si mai multe cumparaturi facem pe internet, de mai multi curieri e nevoie

| Zuzu1991 a răspuns:

Erau si inainte, dar, cand a inceput pandemia au fost 3 motive foarte serioase:
3. a crescut cererea de livrare la domiciliu
2. deci a crescut oferta de job-uri
1... au fost FOARTE MULTI (tin minte un interviu cu un pilot de curse) care nu au vrut sa stea in casa, dar nici sa si-o ia de la militie, asa ca solutia legala a fost sa se faca curieri

| Werrich a răspuns:

Da, datorita pandemiei restaurantele nu au mai putut funcționa cu clienț și au ales sa livreze la domiciliu decât sa piardă bani, deci este nevoie de curieri. Sunt curieri care au mai multe locuri de munca.

| Flavianadx explică (pentru Werrich):

Erau multi si inainte de pandemie...

| Werrich a răspuns (pentru Flavianadx):

Erau, ca și firmele și instituțiile mai comanda mâncare (pentru muncitori, pauza de masa pentru angajați, etc). După pandemie au mai apărut 4 firme de curieri.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pe premiza asta și șoferii profesioniști sunt tot oameni care nu-s buni la nimic? laughing Fiecare face ce-i place sau experimentează...

| Flavianadx explică (pentru BuLaNNNeL):

Ca sa tii colacul in mana e suficient sa stii sa citesti asa ca...
Sofer profesionist, adica tot un fel de curier. Daca te referi la soferi profesionisti in competitii pe masini sport, acolo e altceva. Nu intra oricine.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Flavianadx):

Te invit sa ți colacul in mână cu vreo 40-70 de tone după tine laughing) sau încărcat cu substanțe explozibile, ușor inflamabile etc.
Ești copil...

| Flavianadx explică (pentru BuLaNNNeL):

Tine-l tu dom șofer, pana înveți sa scrii happy

| Alverto a răspuns:

Daca nu erau cărăușii ăștia de care vorbeai, lumea anul trecut ar fi murit la propriu de foame.
Tu unde lucrezi? Ce boier ești?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din cauza pandemiei de virus SARS-CoV-2, izbucnită în Wuhan, Republica Populară Chineză, la finalul anului MMXIX (pandemie care este prezentă inclusiv pe meleagurile mioritice) restaurantele, cafenele ori alte locuri destinate servirii unor clienți cu mâncare ori băutură, în schimbul unor foloase bănești, au fost forțate să-și termine activitatea în luna Martie a anului trecut, când conducerea țării a hotărât decretarea unei stări de urgență, din cauza pandemiei mai sus amintite. Pentru a nu falimenta, instituțiile menționate mai sus au început a angaja curieri care să livreze comanda la adresa clientului, clienții putându-și comanda produsele prin intermediul unor aplicații făcute în acest scop; astfel, meseria de curier a devenit mult mai râvnită, datorită ofertei tot mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai da cineva bacsis in ziua de azi, mai ales daca platesti online cu cardul? Sunt multi pentru ca unii mai castiga asa un ban pe langa meseria lor principala. E un job mai mult asa ca sa faci un ban in timpul liber..atat. Asta nu e meserie de viitor!

| geoconda a răspuns:

Pentru că ciupercile nu sunt bune

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Sunt multi care nu au habar de nimic dar dau din pedale si fac bani

| h379m3973423 a răspuns:

Știu pe unu care și-a luat mașină bună muncind ca și curier(foodpanda).
Să iei în medie câte 10 lei pe comandă în plus ca tips... cred că e ceva.
Mai știu pe unu care lucrează tot la astea de mâncare câte 4 ore pe zi și face câte 40-80 de lei pe zi din bacșiș.

| CassiusAlexander a răspuns:

Mai bine zis s-au înmulțit oamenii care n-au chef să meargă la magazin, si aia chiar nu-s buni de nimic.

| Flavianadx explică:

Ms. Inteleg ca esti caraus si te-ai ofensat. Mai bine lasa TPU si ai grija la gps ca intarzii cu livrarea.

| DenqOO a răspuns:

Se și comanda foarte mult online. De câștigat am înțeles că puțin. Imi spunea un taximetrist care lucrase în curierat. E nițel stres ca mai dai de câte un om de are nu dai sau îți face fițe sau trebuie sa ai grija de obiecte/banii primiți, dar le place ca nu au pe nimeni ca șef să îi bata la cap. Sigur se mai opresc și la o cafeluță pe undeva

| Cristina12387 a răspuns:

Curierii au o meserie foarte importanta pentru buna functionare a economiei. Business-urile nu pot tine toate produsele de pe stoc expuse in magazine, iar unele sunt luate direct din stocul furnizorilor la cerere. Daca nu ar exista comertul online foarte multe lucruri care se vand in ziua de astazi nu s-ar vinde. Un om educat cauta sa vada ce e bun si constructiv in ceilalti. Daca pentru a te simti bine cu tine simti nevoia sa-i vezi pe altii prosti sau inutili poate ar fi bine sa te intrebi cine are de fapt o problema de educatie.

| Flavianadx explică (pentru Cristina12387):

Cum de se gaseste mereu cate o mama a ranitilor sa intre pe intrebarile mele? N-am vrut sa zici ca-s inutili si prosti.
Am intrebat daca aia sunt persoane care nu prea au de ales, decat sa faca ceea ce fac.

Apropo, ce stocuri de produse? Ai auzit de Glovo, Food Panda? Mai bine nu vorbesti in necunostinta de cauza.

| Cristina12387 a răspuns (pentru Flavianadx):

Poate unii asta aleg sa faca si poate unii considera ca nu au de ales. Nu avem de unde sa stim ce gandesc. Ai intrebat de ce s-au inmultit curierii si pe urma ai enumerat Glovo, Food Panda etc. Acel etc. putea sa insemne orice firma de curierat. Legat de Glovo si Food Panda pur si simplu sunt multi oameni care comanda mancare de pe internet, iar firmele au vazut un potential in chestia asta. Unii apreciaza si faptul ca e un job sigur. Plus ca cei care cauta un job part-time care sa fie si flexibil sunt mai limitati in alegeri pentru ca sunt mai putine. Sau poate sunt si unii carora le place sa se plimbe cu bicicleta, cu motocicleta sau cu masina prin oras si prefera sa faca asta. Nu toti oamenii prefera munca de birou. Poate or fi si unii dintre ei care considera ca nu au de ales si de-asta fac ceea ce fac, dar parerea mea e ca multi dintre cei care gandesc asa se subestimeaza.

| Tito97 a răspuns:

S-au înmulțit deoarece consumatorul modern e un comod, homo sapiens ultraconservator, îi e lene și să meargă la ușă să-si ia comanda. Iar băieții deștepți speculează această lene spre profitul personal. Foarte simplu.

| bulers a răspuns:

Esti foarte frustrata din simplul fapt ca tu nu ai fi in stare sa faci ce fac ei.Intrebarea este, De ce s-au inmultit frustratii ca ciupercile in ultimii ani? Castiga ceva din asta? Mai bine ai invata cand se foloseste, ca, ala si ai lasa vrajeala asta de doi lei