| anonim_4396 a întrebat:

De ce-s oamenii asa invidiosi?
Ideea e ca totul a inceput de cand s-a aflat in toata fabrica ca eu cu inca 2 ingineri o sa fim trimisi intr-o delegatie de 1 luna in Germania sa invatam programare pe un laser modular.
De atunci toti se uita cu ura pe mine, ma barfesc, oameni care ma bagau in seama ma ignora.
Bine ‘reputatia’ proasta o am de acum 2 ani de cand am venit, ca tata e cel mai bun si prieten cu directorul, eu sunt considerat de toti ‘ nepotul ‘ directorului si de sefi viitorul fabricii in domeniu iar 2 ani am cam frecat menta avand un salariu destul de gros neavand vreo pregatire in domeniu happy

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit2k23 a răspuns:

De prosti și de ofticați! La noi numai invidia primeaza și bârfa,răutatea,bine ai făcut să moară toți de ciuda laughing Și daca ai bani sau o duci mai bine decât ei tot așa fac,eu cred că românii sunt cei mai idioți oameni din Europa,și îmi susțin acest lucru până la capăt,meritam sa fim rași de pe fata pământului,numai sa comentam viața altora și să denigram și calomniem știm, nimeni nu se mai uita la ei in oglinda. Și bine faci că îți bați joc de oameni, te felicit! Doamne ferește să fii un om bun sa vezi cum ți-o iei, suntem o cauză pierdută, noi nu o sa ne mai revenim vreodată. Bateți joc de ei dai in rahat

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Fantaspirit2k23):

Chipurile doamne ca au socotit ei ca fac eu 1400 de euro cat ne da astia si ma imbogatesc, bai eu niciodata n am fost omul ahtiat dupa bani, ca am 1 leu sau cat am acum in portofel tot ala raman, ajut omul care ma ajuta fara interes, eu cand im ajut pe unu o fac fara sa ma intereseze ce si cum si nu invidiez pe nimeni, fiecare are cat merita, punct. cine vrea mai mult cu credinta si ambitie ajunge unde isi propune, limitele sunt doar alea pe care ti le trasezi si impui singur.
imi bat joc pentru ca si altii si au batut joc cand eram copil, ura naste ura si fara sa ma laud sau ceva am avut zile cand ultimii mei bani din portofel ii imparteam cu oameni dragi, ma lasam pe mine sa le fie lor bine.

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si pe tine te-au trimis sa le sa le cari valizele alora, asa-i? :))
...ca tu abia ai terminat un liceu dupa cum singur spui aici:

"Aacum 12 ore | DonEnnioSalieri a răspuns:
Eu am 12 clase iar majoritatea partenerelor pe care le am avut studiau facultati..."

https://www.tpu.ro/......uperioare/

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Aici e cel mai prost management: muncitorii mirosind a bautura la munca, pensionarii dorm pe scaun, CTC-isti care nu stiu cum sa masoare cu micrometru sau subler sau sa citeasca un desen tehnic cu peste 100 de cote de stantare,directoare care are psihologia si nu cunoaste absolut nimic din domeniul fiarelor: ce e o ambutisare, rugozitate, laminare, ce e ala un panson, masinari noi care vin stau degeaba ca face directorul modulare si le buleste.
Tanti, aici se lucreaza cu improvizatii, daca vine ITM-ul pe neasteptate belim **** pe romaneste.
Aici fara studii poti sa ajungi sef, inginer, contabil, mai pe direct e fabrica nimanui.
Aici la fiecare cateva minite auzi replici care mai colorate, baga mi as, sa ti trag, sa te iau pe…
Pana la urma unul dintre coordonatorii BUPP, care reprezinta unul dintre cele mai grele compartimente europene este un betiv cu 8 clase cu salariu de 8500, pentru ca nu aveau pe cine sa puna, stii de ce? pentru ca vin foarte multi care stiu carte bai nene si raman uimiti cand vad ce e aici, nu ii da nimeni afara pleaca ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te mai astepti sa-ti creada cineva minciunile? laughing

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru Violleta2022):

Cine lucreaza in domeniul tehnic mai ales in fabrici poate sa confirme lejer ce se intampla, nu ca m ar interesa prea mult sa ma creada cineva, conteaza doar ceea ce se vede

| Violleta2022 a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Ce sa confirme, minciunile tale?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Daca vei lucra intr o zi in vreo fabrica din Romania si te vei pune cu sefii vei vedea de fapt realitatea pe care multi refuza sa o creada, la cate nenorociri se intampla la nivel mai inalt e prea putin important ce se intampla intr o fabrica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesaj

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu ne putem compara cu perioada comunista si nici cu occidentul, au disparut meseriasii care sa invete pe altii, acum exista numai improvizatii.
Eu nu am mai vazut; galvanizatori, presatori, strungari, sudori, dulgheri etc pentru ca majoritatea care stiau au plecat in strainatate iar aia care au ramas nu vor sa invete mai departe pentru ca s-a indus conceptia asta : invat pe altul tot ce stiu si ala maine-poimaine ma da afara ca devine mai eficient…

| dullcat a răspuns:

Cred ca a doua parte din postarea ta iti da raspunsul la prima intrebare. laughing Oamenii nu sunt pozitivi cand vine vorba de nepotism, sau cand sunt siliti sa vada cum altii avanseaza in cariera sau pe scara sociala si ei nu. Mai ales daca mijloacele prin care au facut asta nu sunt corecte.

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru dullcat):

Altii de aici n au muncit in cativa ani cat a muncit tata in cateva luni sa ajunga la salariul maxim, de asta e respectat de toti sefii ca stie meserie
Pe mine a pus directorul ochii, iar ala cand pune ochii pe cineva nu se lasa pana nu iese om din ce a ales, cum are el o vorba.
‘ toti oamenii pe care i am ales au ajuns oameni ’
Bine ca e si fabrica de pensionari, oameni cu maxim 8 clase si drojdieri.
Oricum eu nu inteleg de ce porti invidie pe unu care e tanar si la inceput de drum, viitorul il faci cu tineri nu cu d-aia se 40-50 de ani…

| dullcat a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Ai o conceptie cam limitata. Oamenii de categorie de varsta intre 40 si 50 de ani inca mai au ceva de trait si muncit, nu mor maine.

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru dullcat):

Da recunosc ca am o conceptie de om prost si de comunist, doar ca asta m-a ajutat sa ajung unde mi am propus.

| Freya1 a răspuns:

Asta a sunat mai mult ca și o gluma.
Ști faza cu "cât ești de bipolar?"
Eu: atat

| Catrice a răspuns:

La ce atitudine ai, n-as numi-o invidie.

| johnnny123 a răspuns:

Tu: "De ce oamenii se uita cu ura pe mine și ma barfesc?"

Tot tu: "Tata e prieten cu directorul, eu sunt considerat de toti ‘ nepotul ‘ directorului, 2 ani am cam frecat menta avand un salariu pe destul de gros neavand vreo pregatire in domeniu"

Sărăcuțul de tine, cum ești tu nedreptățit de colegi...

| Emma30555 a răspuns:

Probabil ca pari un pic încrezut și pari destul de superficial și nu prea inteligent. Cred ca ei te disprețuiesc fiindcă ei nu cred în tine. Dacă demonstrezi ca ești capabil o sa te respecte. Și dacă nu ești capabil dar dacă ești modest o sa te simpatizeze măcar. Șeful acela probabil ca vede un potențial în tine, ar fi bine sa îl ai sa faci ceva care sa confirme regula și sa nu fi tu excepția. Nu toți care sunt foarte tineri sunt capabili, mulți sunt prosti și imaturi, degeaba au tinerețea de partea lor fiindcă nu ii ajuta capul și nu toți cei maturi nu sunt folositori ci dimpotrivă au experienta și dacă știu sa se adapteze sunt mult mai eficienți decât cei tineri. Eu dacă as fi angajator as angaja persoane foarte tinere doar ca să i pot plăti prost și sa ma folosesc de forța lor, pana învață, abia după ce învață i as plăti mai bine. Faptul ca învață și ii și plătesc e tot un avantaj pentru ei. În schimb as tine niște specialiști care sa ducă afacerea dar pe aceștia i as plăti cum trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Tinerii de azi nu mai sunt asa prosti si creduli sa se lase hamaliti pe salarii de nimic, patronii se plang ca n au oameni dar bani ciu-ciu, toti sa traga.
Mai mult de jumate din profitul unei companii e adus de personalul direct implicat in productie, restul e personal auxiliar indirect care au functia de a coordona procesul, profitul cine ti-l aduce pana la urma?
Cel ce iti lucreaza fizic o piesa, muncitorul pe care il platesti cu salariu de nimic pana invata sau specialistul care iti proiecteaza o piesa teoretic sau dupa caz iti aduce proiecte?
Intrebarea mai buna e sa il invete cine? In functie de domeniu procesul e foarte laborios necesita timp, rabdare, sa investesti in el si sa il formezi tu ca si patron ca oricand ti-l poate lua unu care stie sa discute sa il motiveze si ti l formeaza mare om in alta companie.
Ma rog, ma bucur ca nu ai o companie, ti ar ura de dulce toti angajatii.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă plătești mult niște angajati care nu știu nimic, afacerea va da faliment. E simplu sa spui ca trebuie sa le dau salarii mari dar trebuie sa ai de unde, și sa fie rentabil. Plătești un om care are eficienta și îți aduce beneficii reale, dinastia care nu știu nimic găsești, șe normal sa ii plătești corect. Tu ai plăti la fel o cazare la un hotel de 3 stele ca la un hotel de 5 stele? Îți oferă aceleași servicii?

| blackann a răspuns:

Asa sunt romanii, niste tarani cocliti invidiosi, in loc sa-si vada de job-ul si viata lor, ii roade rau de altii.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Privilegile aduc și efecte secundare. Invidia e unul din ele.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pe mine, Oamenii invidioși m-au motivat și ajutat să cresc.

| Theo94 a răspuns:

"De ce s oamenii asa invidiosi?"
Nu stiu, poate ar trebui sa intelegi ce este invidia, cand apare, de ce apare, care sunt factorii care duc la apritia invidiei, se manifesta la toti indivizii la fel(?), etc.
In cazul tau originea (invidia celorlalti) pare a fi:"Bine ‘reputatia’ proasta o am de acum 2 ani de cand am venit, ca tata e cel mai bun si prieten cu directorul,..."

"De atunci toti se uita cu ura pe mine, ma barfesc,..."
Poate e doar paranoia cel putin partial, realitatea fiind alta.

Te afeacteaza ce se intampla?
Daca da, fa ceea ce este cel mai bine intr-o situatia ca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa vadă și ei? Ce vedem și noi! Un neica nimeni care se crede interesant în activitatea pe care (nu) a avut-o în societate si acum mai pleacă și în străinătate pentru ca are tăticu pila bine pusă. Măcar dacă făceai ceva din munca ta, nu doar ce plantează tata pe ici, pe colo și tu culegi roadele.

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru anonim_4396):

Timpul trece leafa merge, le iau banii si o duc bine.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Aici sefii sunt fumatori, toate planurile se discuta la tigara, tata cand m-a adus mi-a negociat direct salariu si functia la tigara cu fostul manager, se dadea interviu si concurs, n am stiut nimic si am fost angajat.

| Yparisa a răspuns:

Nu cred ca sunt invidiosi, cred ca le e mila de tine ca esti incapabil sa faci ceva pe picioarele tale si cum esti putin cam psihopat, tu o iei ca pe invidie. Eu cred ca te compatimesc.

| marniii a răspuns:

Ti-ai raspuns singur.