| Anomim2025 a întrebat:

De ce sunt așa de multe joburi disponibile în vânzări?

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Pentru ca nu sunt vanzatori buni care sa ramana pe post si de obicei se angajeaza, raman cateva luni, nu-si fac tinta de vanzari si pleaca in alta parte, iar veniturile sunt corelate cu procentul vanzarilor, daca nu vinzi nu castigi, iar intr-o societate unde oamenii nu sunt obisnuiti sa fie platiti pe comision si pe productivitate si au pretentii la venituri mari fara prea mult efort si fara a realiza ca nicio firma nu iti poate da venitul maxim pe postul respectiv inainte sa iti demonstrezi competentele forta de munca este in constanta miscare.
printre motive mai este si motivul "am o diploma" chit ca nu are pe domeniul pe care s-a angajat care afecteaza perceptia valorii personale, mai sunt multe altele.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din nevoie. Producție, comerț, servicii. Este nevoie de oameni în toate. Când produci șuruburi ca un robot, nu este nevoie să pui prea mult suflet. În vânzări, da, este nevoie de suflete. Cazuri mai rare.

| siriusblack98 a răspuns:

In proportie de 50% ti-ai primit raspunsul de la ante vorbitorii mei. Dar as mai avea de adaugat cate ceva.
La foarte multe firme, pe postul de agent de vanzari se ofera salariul minim sau unul pana in 2000 de lei. La unele ti se ofera comision din fiecare produs pe care il vinzi si nu ai neaparat un target fix. Dar patronii s-au calicit in ultimul hal mai ales de la Covid incoace si impun un target ce de regula nu poate fi atins iar ei sunt constienti de acest lucru. Din aceasta cauza schimba oamenii la fiecare 2-3 luni. Un exemplu foarte bun este firma Teleperformance cu sediul in cladirea GreenGate de pe Tudor Vladimirescu sector 5 Bucuresti. Pe astia ii dau ca exemplu pentru ca este o firma foarte mare, mai exact o multinationala care isi trateaza ABSOLUT TOTI angajatii execrabil si-i schimba la fiecare cateva luni in special pe cei din vanzari. Pentru ca le impun target-uri imposibil de atins pentru a-si incasa banii promisi la interviu. Asta pentru ca ce se discuta la interviu nu are treaba cu realitatea dupa semnarea contractului. Am avut neplacerea de a colabora eu insumi cu ei. Un al doilea motiv este acela ca meseria asta de agent de vanzari este una foarte, foarte solicitanta. Castigurile sunt discutabile pentru ca unele firme au comisioane mai mici decat altele si chiar daca tu esti un vanzator bun, nu ramai cu mare lucru dupa atata chin. Sa nu mai zic ca ce treci tu pe foaie (pentru ca trebuie sa iti faci si singur un calcul zilnic pentru sfarsitul de luna) ca si comision de incasat din numarul de vanzari realizat, nu se potriveste cu cat decide angajatorul sa iti dea. Iar un al treilea motiv pe care il zic din experienta proprie, este ca in multe firme pe langa partea de vanzari te mai pun sa te ocupi si de alte task-uri, gen facturare. Sarcini pentru care nu esti platit. Bine, partea cu extra task-uri este valabila cam la toate joburile in ultimul timp. Un agent de vanzari face si treburile de operator facturare, un sofer face si treaba de manipulant marfuri, un coordonator de transport/dispecer de orice natura face si treaba de secretariat, o secretara face si treaba de menajera/femeie de serviciu, un sudor face si treaba de lacatus mecanic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că angajatorii caută oameni competenți, care să se priceapă bine la contabilitate, lucrul cu numerele, să aibă minte ageră, dorința de a învăța cobstant, pentru că de asta e nevoie în comerț.

| aneliram a răspuns:

Posibil nu gasesc oamenii potriviti, ori omenilor nu le convin salariile, orarul, pretentiile angajatotorului sunt mari etc., astfel se cauta oamenii potriviti d.p.d.v. al angajatorului.

| YuliaNNN a răspuns:

Sunt multe pentru ca nimeni nu are chef sa zambeasca la prosti toata ziua rolling on the floor