| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta pot sa lucreze minorii legal? Unde? Cam cat poti primi? Daca cunoasteti minori car lucreaza-nu neaparat legal-unde?

precizez ca nu ma intereseaza munca fizica-pe santiere, livezi sau mai stiu eu ce

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Din cate stiu, tinerii pot lucra de la 16 ani cu acordul scris al parintilor maximum 8 ore pe zi. Sincer iti doresc sa gasesti si astfel de oferte, altele decat in constructii si agricultura. Oricum, mai mult decat salariu minim pe economie nu iei, daca ai noroc si gasesti. In ceea ce priveste "unde? ", as vrea si eu sa stiu unde gasesc munca de birou, sincer... legal, sau nu. Daca gasesti nelegal, vezi sa nu iei plasa. N-ai fi prima.

10 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

De la 16 cu acordul parintilor

| ViVi a răspuns:

@alllinna se poate angaja legal si la 16 ani doar cu acordul parintilortongue

| snepy a răspuns:

De la 16 anisori

| asko a răspuns:

La 16 ani, de la 15 cu acordul parintilor http://www.legislatiamuncii.ro/......ajare.html
beneficiaza de un program mai scurt, concediu mai lung, munca potrivit dezvoltarii sale, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legal doar dupa 18 ani dar te poti angaja si fara carte de munca in diverse locuri, eu am vandut ziare, am lucrat in Europa, am impartit afise si fluturasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Na este ambigua legea privind drepturile la munca ale minorilor iatatongueersoana fizica dobandeste capacitatea deplina de a incheia un contract de munca la implinirea varstei de 16 ani (art.13 alin.1 din Codul muncii), spre deosebire de dreptul comun unde capacitatea de exercitu deplina se dobandeste la 18 ani.
DEPINDE DE ANGAJATOR.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum poti lucra sa antinzi mana

| Zotta a răspuns:

Ma sa stii ca ma intereseaza si pe mine am 14 ani si numi gasesc de lucrulaughing chiar daca am varsta asta vreau sa fac bani as ca dati-mi niste idei id: zo_cris@yahoo.com

| Zotta a răspuns:

Pai sa incepem cam asa mai intai iti trebuie buletin iar apoi incearca sa vezi daca te primesc la distribuit ziare prin posta.

| bogdanteo a răspuns:

Te poti duce la o firma de distributii de cosmetice... si iti iesa pana la 30 % din vanzari, nu trebuie sa te ostenesti prea tare si castigi cam vreo 200 lei pe luna... te poti angaja pe numele unui parinte... ti-ar putea explica mai bine reprezentantii de la sedii