| expander91 a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul, eu am urmat medicina. Dar nu stiu ce sa fiu : paramedic, medic chirurg, medic legist, stomatolog? Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu ai urmat medicina, oricine aflat in tema cu asa ceva se poate prinde.
Uite cum sta treaba:facultatea de medicina(institutia)este subimpartita in:facultatea de medicina generala, fac.de stomatologie, fac. de FMAM si fac. de farmacie. Daca tu urmezi facultatea de medicina(se subintelege generala)nu ai cum sa iesi medic stomatolog pentru ca pentru asta este o facultate separata.Invers-daca urmezi stomatologie nu poti deveni paramedic sau chirurg(decat pe chirurgie oro-maxilo-faciala).
E chiar foarte bine ca vrei sa te gandesti la o specializare pe viitor, iar parerea mea este ca opinia altora nu conteaza-este pana la urma alegerea ta.Trebuie sa te gandesti ca daca vrei paramedic, aici iti trebuie rapiditate in gandire si multa forta fizica pentru ca va trebui sa cari diferite persoane. Daca intr-adevar vrei sa salvezi viata cuiva, sfatul meu este sa alegi sa devii medic urgentist la UPU.Paramedicul doar ia pacientul, ii acorda primul ajutor si il duce la spital.De aici numai depinde de el, ci de urgentistii de la camera de garda.

Chirurgia e frumoasa, dar cere multi ani de studiu, sacrificii si rezintenta emotionala.
Medicina legala e interesanta daca te atrage.Ar putea fi un prilej pentru a descoperi anumite chestii pe masura ce vei cerceta cadavrul, insa sincer, aici se duc cei mai slabi studenti pentru ca nu necesita raspundere prea mare.

Stomatologia mie mi se pare plictisitoare pentru ca te vei ocupa de acelasi lucru ani intregi+ca dupa facultatea de stomatologie nu iti poti alege o specializare in alt domeniu.

| neutrino a răspuns:

Undeva e o minciunica. mare.

| Elvina a răspuns:

Ceea ce iti place tie> paramedic, nu as alege, ca se castiga cel mai putin dintre toate cele enumerate. Eu as alege stomatolog. Bafta!

| 0PopaPorno a răspuns:

Eu as alege medic legist. big grin

| ℓDℓ a răspuns:

Ce iti place tie cel mai mult.
ce crezi ca te caracterizeaza...

| biscuiticulapte a răspuns:

Pai.orice in afara de chirurg(parerea mea), daca te faci chirurg ai o viata in mainile tale si daca faci ceva gresit poti sa omori un om sau sa il nenorocesti...totusi medic legist mi se pare o idee mai buna:nu trebuie sa te ingrijorezi ca ai putea gresi ceva, nu e nevoie sa scrii tot felul de retete...pana la urma e alegerea tahappy

| OMGZombiesEverywhere a răspuns:

Alege ce crezi ca ti-ar placea mai mult. Daca iti plac situatiile tensionate si te descurci in fata lor, fii paramedic. Daca iti place sa tai chestii si sa vezi ce se afla in ele, da-i inainte cu chirurgia(de asemenea visul meu), daca te intereseaza mortile suspecte ale oamenilor, fa-te medic legist. Ca sa fii stomatolog nu trebuie sa urmezi facultatea de Stomatologie?