| Patrecea a întrebat:

Deci sa va povestesc ceva.
Am vazut un meme pe insta si eu l-am repostat pe story-ul meu si in story era mentionat si numele scolii la care invat ...si multi au sarit pe mine ca de ce ii jignesc si story-ul ala a fost vazut si de catre profesori.
Intrebarea mea e : o sa mi se scada nota la purtare?
Eu fiind a 8 a, daca o sa mi se scada nota la purtare o sa mai pot intra in examen?
O sa pot intra la liceu?

8 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ceva asemanator mi s-a intamplat si mie, doar ca la mine in liceu cineva a facut un meme in care aparea scoala mea, si l-a postat pe grupul esti din Iasi daca, un grup foarte mare de pe Facebook, deci putem spune ca a fost mult mai grav in situatia mea. Toti profesorii au spus ca ne vor scadea nota la purtare tuturor celor ce au reactionat la postare, dar pana la urma nu s-a intamplat nimic, deci nu ai de ce sa iti faci griji

Răspuns utilizator avertizat
| Crisloree a răspuns:

Întrebarea mea e: tu ai menționat numele scolii sau cum? Ca daca nu, inventezi ceva și te scoți, asta în caz de vreo problema. Dar nu cred, eventual or sa se uite profii urat la tine dacă era despre ei. Cam atât în rest

| Patrecea explică (pentru Crisloree):

Incerc sa iti explic
Deci era un meme de genu
Fițe de milioane la tarfe de doi lei
Si dupa am adaugat eu ceva de genu langa
Ce tren le au calcat pe astea de a 9 a de la (...)( scoala mea)
Si toate astea de a 9 a au vrut sa ma bata, si story ul l au vazut si profesorii, le au aratat niste elevi
Si mna maică.mea a sunat o pe diriga sa isi ceara scuze si tot felul
Si o profesoara mi-a spus ca sunt inconstienta ca fetele ma pot da in judecata, sper ca ai inteles
Si eu fiind a 8 a, ma tem sa nu imi scada nota la purtare si sa nu mai pot intra in examen sau liceu

| Crisloree a răspuns (pentru Patrecea):

Esti cam mic pentru asemenea postări laughing) gen, dacă nu vrei sa ai probleme. Cel mai bine ar fi sa îți ceri scuze dirigintei si celorlalți(dacă trebuie) și spune le ca a fost o prostie și ca nu stii ce a fost în capul tău. De dat în judecata nu au pentru ce, nu ai făcut nimic ilegal și n ai pus în pericol pe nimeni. Nu e o tragedie. E un site de socializare, cu atâția tembeli. postarea ta e pistol cu apa. Un prim pas dacă vrei sa îți reglezi comportamentul ar fi sa postezi un alt story în care sa îți ceri scuze pentru postarea anterioara. Depinde cât bun simt ai.

| Patrecea explică (pentru Crisloree):

Mi-am cerut scuze, si mi am asumat
Si stiu sunt mic, dar stii si tu, in capul adolescentilor trec tot felul de lucruri
Oricum regret, ca acum toata scoala e impotriva mea

| b3StialCs a răspuns:

Salut! In primul rand daca ti-ar scadea nota la purtare vei putea in continuare sa dai examenul, dar nu vei mai fi admis la academia de politie sau la militar, iar in al doilea rand sansele ca nota ta sa fie scazuta sunt mici catre inexistente deoarece nu scrie intr-un nici un regulament ca este interzis sa postezi meme-uri la adresa scolii plus ca n-ai facut-o in incinta scolii si chiar daca o faceai nu ti se intampla nimic. Acum depinde si de profesori ( probabil ca-si vor creea o imagine proasta despre tine ) asta ramane de vazut!

| Patrecea explică (pentru b3StialCs):

Multumesc,deci mi-ai facut seara mai faina, eram asa panicata, acum m-am linistit