| anonim_4396 a întrebat:

Deci...sunt clasa a VIII-a si a cam venit momentul sa aleg ce profil vreau sa urmez la liceu. Mi-ar placea sa lucrez in criminalistica sau omucideri...detectiv...ceva de genul acesta. Imi plac romana, limbile straine, istoria si geografia...deci urasc matematica, fizica si chimia (le invat doar pentru ca la sfarsitul anului vor conta la medie).
Ce profil sa urmez?

Răspuns Câştigător
| MihaiRaul96 a răspuns:

Clar stiinte sociale (filo) ca si materii se fac toate mai mult romana istorie geografie si franceza/engleza. Si Tezele se dau din Engleza, Romana, Latina, Istorie/geografie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus cel mai bun este profilul de filologie sau stiinte sociale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu vreau sa dau cu parul, dar la criminalistica e 'vorba' de stiinte exacte. Iar romana, istoria si "alte limbi", nu sunt niste stiinte exacte.
Exact fizica, chimie si biologie trebuie sa stii, ca sa lucrezi in criminalistica.
Ca sa eviti materiile care nu iti plac, iti recomand filologie. Eu am facut stiinte sociale, si am avut parte de o clasa nasoala, niste oameni batuti in cap. Pur si simplu n-aveai ce sa le ceri, eu facusem gimnaziul intr-o clasa foarte buna, iar la liceu n-am mai invatat nimic nou, din cauza ca erau colegii praf, si n-aveau profesorii o baza pe care sa continue.
La filologie sunt in majoritate fete fitoase, putini baieti in clasa, dar oricum, e mult mai ok decat la 'sociale'.
BAC-ul e la fel de usor la ambele, doar ca 'socialele' dau la geografie, iar 'filo' la latina (parca). Matematica e foarte usoara, cam la fel cu ceea ce faci in gimnaziu, biologia, fizica si chimia la fel, iar cele din urma se fac doar pana in clasa a 10-a inclusiv.

| Robert2709 a răspuns:

In cazul acesta cel mai bun profil este filologia sau stiintele sociale, iar in viitor poti urma Academia de Politie din Bucuresti daca vrei sa devii detectiv sau agent de politie.

P.S.: Multa bafta la examen, si eu sunt clasa a 8-a.

Funda?