| marius134 a întrebat:

Diferența dintre liceu si profesională?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Liceu 4 ani, mergi zilnic, dimineata, tot anul
profesională 5 ani = mergi la sf de semestru si timpul anului, dupa masa, exista fara frecventa te prezinti doar la teste atat
recomand profesionala

| Apollo007 a răspuns:

Diferenta e ca nu vei putea face mai mult doar cu profesionala. Marea majoritate a angajatorilor cer minim liceul. Doar cu profesionala nu poti face mai nimic doar sa lucrezi pe meseria pe care te califici. Daca faci liceul nu trebuie neapărat sa faci si o facultate. Poți face si o postliceala care va fi o calificare ca si profesionala dar vei avea si liceul terminat deci un atu la angajare. Sunt multe meserii care cer minim liceul. Au fost primari care au fost nevoiti sa il faca pentru a-și pastra postul. Nici pompier nu te poti angaja ca na ce sa vezi iti cer liceul. Acum tu alegi ce e mai bine pentru tine si cat de departe iti doresti sa mergi.

| r2222 a răspuns:

La profesională înveți să practici o meserie.Se pune foarte mult accent pe domeniul respectiv, iar după ce o termini(cred ca dureaza3 ani) te angajezi.ASTA E CE STIU EU. sper ca n am zis prostiilaughing)