| Joker3134 a întrebat:

Din ce cauza armata are un deficit asa mare? Din ce am inteles lumea nu prea vrea sa se angajeze in armata, dar se duc in politie, de ce cred multi ca e mai bine in politie decat armata subofiter? Salariul e chiar mai mare ca subofiter in armata decat in politie plus ca meseria e mai putin riscanta.

1 răspuns:
| teajutcumpot a răspuns:

Salut!

Posibil ca lumea sa nu fie constienta ca in armata salariile sunt mult mai mari decat in politie.

Dar in situatia descrisa de tine pleci de la premiza ca majoritatea oamenilor se angajeaza in politie pentru ca isi doresc sa apere cetatenii si sa faca dreptate.

Realitatea din prezent, cel putin in opinia mea (total subiectiva, nebazata pe date concrete), este alta: majoritatea oamenilor se angajeaza in politie (mai ales ca acum se incadreaza si din extern) pentru ca sunt atrasi de prestigiul functiei, de faptul ca voi fi inzestrati cu putere si influenta.

Prestigiul unei functii este una dintre cele mai mari capcane in care poate cadea o persoana.

O alta cauza cred ca ar mai fi si faptul ca armata romana nu lucreaza pe partea de branding, de creare a unei imagini pozitive asupra lucrului in aceasta forta.

Si imaginea din prezent nu cred ca ii ajuta; dotari precare, uniforme care nu sunt prea frumoase, etc.

De exemplu, felul in care isi promoveaza americanii, englezii fortele armate ma fac sa vreau sa ma incadrez imediat, pe cand la noi... nu stiu mai nimic despre armata romana...

Sper sa-ti fie de folos!

Cu drag.