| Joker3134 a întrebat:

Din ce cauza M.A.I și Mapn asigura serviciu? De ce alte facultăți nu? Ce au astea in plus?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca te referi la universitati care sunt in cotutela MAI sau MAPN. Raspunsul este simplu, aceste inversitati nu au locuri cu plata, sunt doar locuri la buget deschise pe baza nevoilor institutiilor.

Restul facultatilor functioneaza in regim privat, daca gigel vrea sa faca dreptul si sa devina avocat, nu conteaza ca nu exista 1000 de posturi de avocat, daca avem 1000 de doritori o sa scolarizam 1000 de avocati. Practic scolarizarea e reglata de cerere nu de nevoia de pe piata muncii cand in cazul celor militare cifra de scolarizare e data de nevoia de personal.

Ca sa iti asigure universitatea job dupa ce termini ar trebui sa taie o multime de lcorui de la jurnalism, stiinte politice si asa mai departe si sa mergeti toti la infomatica, problema e ca atunci nu ai mai putea alege. happy

In plus, universtiatile alea militare au un avantaj in sensul ca se refera la un numar mic de institutii, universitatile acopera toata piata muncii, ar fi imposibil sa stii de cati specialisti in fiecare domeniu ar fi nevoie de la an la an si cum ii imparti intre universitati.

| mtw123 a răspuns:

Sunt instituţii ale statului. Nu vor da niciodată faliment.

Răspuns utilizator avertizat