| Paix a întrebat:

Din corpul de personal SGP poti candida la subofițeri sau ofițeri?
Adică dacă sunt anumite reguli, bariere.
Având primul contact de 4 ani daca poți atunci sa treci in alta categorie de personal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde vrei sa stiu asta, ma crezi mama Omida?
Oricine poate candida la admiterea in orice scoala, daca indeplineste conditiile cerute pentru acea scoala - varsta, studii anterioare, conditii de sanatate si fizice, etc.
Si poti candida si in cazul ca esti in executarea contractului de soldat profesionist.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece de la soldat sau gradat profesionist la subofiter/maistru militar sau ofiter doar daca faci o scoala militara, scoala de subofiteri/maistri militari sau o academie militara.

| Paix explică (pentru Ioandelasal):

Stiu asta.
Pe mine ma intereseaza daca pot candida la unele din scoli.

| Paix explică (pentru Ioandelasal):

Ultima propoziție am vrut să știu, mulțumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Paix):

Si de unde vrei sa stiu asta, ma crezi mama Omida?
Oricine poate candida la admiterea in orice scoala, daca indeplineste conditiile cerute pentru acea scoala - varsta, studii anterioare, conditii de sanatate si fizice, etc.
Si poti candida si in cazul ca esti in executarea contractului de soldat profesionist.

| Caranfil a răspuns:

Subofiterii se formeaza din SGP.SGP-istii mai pe romaneste exact ca si soldatii care erau inainte, adica fac cea mai de jos munca din armata, iar in timp isi iau grade si automat sunt subofiteri.Stiu sigur ca un SGP poate deveni maistru militar(daca ia probele si este admis) insa nu stiu 100% de academie, eu sunt sigur ca da