| Baraboi_Cezara_1998 a întrebat:

Diploma de DELF este cu adevarat utila sau cautata?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diplomele de acest fel sunt doar ca un bonus fata de ceea ce stii.
Cea mai importanta diploma este diploma de calificare profesionala sau, dupa caz, de facultate.
La un interviu de angajare, cunostintele de limba sunt oricum testate printr-o conversatie sau chiar si un test scris, indiferent de certificatele de limba detinute de candidat. Asadar, in privinta limbilor straine, cel mai mult conteaza ceea ce stii efectiv. Exceptie face meseria de traducator autorizat, unde, pe langa cunostintele detinute, este necesar un certificat eliberat de Ministerul Justitiei.
Toate cele bune.