| Haruk a întrebat:

Doar cu bacalaureat e posibil să găsești un loc de muncă în țări asiatice ca și Japonia, China, Korea sau Thailanda? Și dacă da, pe ce site sau pagina de FB?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil!
Vizele de munca (working visa) se ofera numai celor care sunt experti in anumite profesii, cu conditia sa vorbeasca fluent limba tarii respective, sau sunt doctoranzi in anumite profesii.
Cu bacalaureat, adica necalificat nu te primeste nimeni, nici macar in Romania nu gasesti usor de munca, dapai intr-o tara straina unde esti total inutil lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești sigur că ai vrea să trăiești în China sau Thailanda la nivel de muncitor necalificat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eventual în Tailanda.

| doctorandus a răspuns:

China si Thailanda sunt tari sarace, in care bastinasii lucreaza 7/7 si 16/24 pentru cateva zeci de dolari pe luna.

Ca bonus: companiile chinezesti cauta vestici pentru consiliile de administratie, doar asa, decorativi (figuranti).

| Catrice a răspuns:

Gugăl

| johnnny123 a răspuns:

În Japonia sau Coreea de Sud este aproape imposibil să te primească, au politici de imigrare foarte restrictive (dacă nu mă înșel, în Coreea de Sud nu poți obține rezidență decât dacă investești 500.000 usd într-un business de acolo).

În China este un sistem autoritar sinistru și sunt deja 1.4 miliarde de oameni. Chiar crezi că mai au nevoie și de tine?

Iar în Thailanda, chiar dacă reușești să intri, nu cred că vrei tu să trăiești ca imigrant necalificat.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu stii sa faci nimic, o sa ai ocazia sa vezi cum e intr-o fabrica la proram de 12 ore cu scutec pe tine si plase de siguranta afara sa nu te sinucizi de la stres. O experienta cu adevarat unica.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ca emigrant e cam greu depinde ce anume vrei sa muncesti.

Răspuns utilizator avertizat
| SuperCoolDude a răspuns:

Prinde aici experiențã undeva și pleacă în alte țãri.
Poate ție îți plac cele alese, dar nu sunt wow deloc.

Anglia, America, Irlanda, Scotia. oriunde altundeva și unde se vorbește engleza. acolo să te duci

| scp3008 a răspuns:

Nicaieri, oamenii migreaza din tariile respective inspre vestul europei si nu invers. In schimb de ai bani mult poti sa le vizitezi