| Respekt a întrebat:

Doresc sa știu dacă ești la o facultate, la buget, poți sa treci la cu taxa dacă vrei sa te duci la o postliceala, dar acolo sa fii la buget?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai de ce sa faci asta.
Dupa facultate poti sa faci o scoala postliceala si pe loc bugetat, doar 2 facultati nu poti face pe loc bugetat.

| Respekt explică (pentru Ioandelasal):

Pai și dacă sunt la facultate la buget, inghet anul/ facultatea și vreau sa mă duc la o postliceala. Mai prind loc la buget?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Respekt):

Depinde de media de admitere cu care intri la scoala postliceala, respectiv daca aceasta te claseaza in numarul de locuri bugetate sau numai intre cei intrati la taxa.

| Respekt explică (pentru Ioandelasal):

Pai și dacă renunț la facultate ( unde sunt la buget) și mă duc la o postliceala. Prind loc la buget sau la cu taxa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Respekt):

Nu mi-ai vazut raspunsul? De unde vrei sa stiu daca o sa intri pe loc bugetat sau nu?
Pe ce loc o sa intri depinde ce medie de admitere vei avea, la scolile postliceale se da examen de admitere.

| InTheAir a răspuns:

Nu se poate. Si daca esti in anul I la facultate sa spunem si renunti in primul semestru, iar apoi vrei sa te inscrii la alta, nu mai ai dreptul la buget. O singura data poti fi la buget.