| Mecumesetignoras a întrebat:

Drept sau Stomatologie?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Hmm, amandoua sunt profesii liberale si cu " ucenicie ". Gandeste-te daca in cazul terminarii unei facultati de drept ai unde sa iti faci stagiatura, adica vreun avocat pe langa care sa "cresti ".
La fel e valabil si pentru stomatologie, vezi daca ai pe cineva care sa te invete meserie. Ar fi pacat sa te chinui prin facultatea de medicina X ani ca sa ajungi sa vinzi medicamente, cand altii fac asta dupa o facultate de management la particular.
In ambele cazuri, rezultatul poate fi spectaculos dar conteaza foarte mult sustinerea materiala ( in ambele cazuri ai nevoie de cabinet propriu ) si cea morala sau sociala, fiindca iar in ambele cazuri trebuie sa inveti prin practica pe raspunderea cuiva.

| Mecumesetignoras explică (pentru pufulescu):

Raspunsul tau m-a ajutat dar in acelasi timp a generat un alt dubiu... Pot frecventa o universitate din Romania sau am posibilitatea de a frecventa universitea in Anglia.
Daca aleg sa raman in Romania si sa ma duc la stomatologie, am o cunostinta la care pot face stagiatura si care m-ar ajuta foarte mult sa cresc, iar daca aleg sa ma duc in Anglia nu as mai avea acest ajutor

| pufulescu a răspuns (pentru Mecumesetignoras):

Nu stiu ce sa zic! Asigura-te de colaborarea cunostintei care te poate ajuta sa inveti meserie. Pe de alta parte eu personal nu cred in viitorul luminos al patriei noastre!
Daca ar fi sa aleg, m-as muta in Anglia fara discutii si dubii.

5 răspunsuri:
| Alexandra4500 a răspuns:

Stomatologie

| MariaMary122333 a răspuns:

Stomatologie.
La drept nu ai sanse daca n-ai ''pile''.
De stomatologi toti copiii au nevoie, toti oamenii au nevoie de stomatologi.

| itisnotimportant a răspuns:

Stomatologie clar! Se castiga mult mai bine mai ales daca ai propriul cabinet.