| 8623 a întrebat:

Dupa facultatea de litere sectia filologie poti iesi profesor de romana?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi, daca in timpul facultatii faci un modul pedagogic sau dupa un master in pedagogie.

| Adry05 a răspuns:

Daca filologie inseamna romana+ o limba, da, dar trebuie sa faci si modulul pedagogic, licenta ca sa predai la gimnaziu si master ca sa predai la liceu si facultate

| sierra1 a răspuns:

După facultate NU ieși profesor. Dai un concurs național și dacă iei post, atunci iți zici prof (că e de română sau ce-o mai fi...)

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mai faci și un master in pedagogie pentru a putea fi profesor.

| MadRaven a răspuns:

Da, poți ieși profesor dacă faci și modulul pedagogic

| ibaal a răspuns:

Dupa Litere iesi muritor de foame si mai sarac decat ai intratlaughing!
Daca inca nu ai intrat, nu te duce, nu recomandlaughing
nah, insa e alegerea ta.
Daca esti deja, fa modulul ala pedagogic, dai concurs si daca treci, prinzi si un post dupa ce termini.
Dupa care sunt si alte frecusuri...de preferat un master, examene pentru titularizari, de grad...blaaa. Pentru un salariu mizer,scoli mai rele ca lagarele de concentrare,elevi dezinteresati, colegi profesori slab pregatiti, lipsa material didactic...si etc