| ralucaaaaaa6 a întrebat:

Dupa parerea voastra ar trebui sa ma duc la drept sau la medicina? Stiu ca dreptul dureaza doar 4 ani si chiar imi place istoria, iar medicina 10 si, desi ma atrage, nu stiu daca vreau sa urmez o facultate pana la aproape 30 de ani. Pe de alta parte, daca fac dreptul si ma mut in alta tara nu voi putea sa muncesc acolo deoarece are alte legi si totul va fi degeaba, pe cand medinica pot face oriunde. Va rog ajutati-ma si daca stiti salariile pe care le primesc ambele specializari.

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Alege medicina. Chiar dacă este lunga și grea, ai un viitor asigurat oriunde în lume. Am destui foști colegi care au făcut dreptul și acum sunt agenți de vânzări pe la cine știe ce firme mici, aleargă toată ziua după clienți și nu câștiga mare lucru. Ca sa te faci avocat, notar, procuror sau judecător este foarte greu, majoritatea rămân toată viata juriști și cum nu sunt suficiente posturi disponibile, cei mai mulți muncesc altceva.

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

La ambele o sa muncesti de o sa iti sara capacele. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege dreptul. Tu singură ai spus că nu vrei să faci facultate până la 30 de ani, deci nu are sens să te chinui cu medicina.
Cu dreptul ai multe oportunități, dacă ești un avocat/judecător bun poți avea un salariu mai mare decât îți imaginezi.
Poți profesa oriunde în lume, trebuie doar să ți se recunoască studiile, nu contează în ce țară ai făcut facultatea de drept. Oriunde în lume există sistem de echivalare al diplomelor.

| Maia55 a răspuns:

Pai nu poți alege o profesie doar pentru salariu. Dacă nu te atrage medicina și nu ai înclinații nu o alege. De exemplu eu leșin dacă vad o tăietură mai adâncă, deci nu as putea sa ma fac doctor. Trebuie sa ai grija pentru ca ai viețile oamenilor în mâinile tale. Deci tu gândește te bine dacă ai putea face asta. Iar la drept ai mult de muncit și nu ai siguranță că vei avea succes. Mai gândește te și la alte profesii. Mai ales ca în alte tari sunt cam toate plătite bine.