| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E adevarat ca facultatea de Design industrial si managementul afacerilor este una fara viitor? Cineva a zis ca e de viitor acum cu globalizarea asta.

15 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Orice facultate e de viitor daca stii sa-ti faci un viitor cu ea, daca stii sa dai din coate si sa obtii ceea ce vrei. Important e sa stii ce vrei.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Lioana):

N-as zice deloc ca orice facultate e de viitor! Cunosc o gramada de oameni care au terminat o facultate si lucreaza in alt domeniu. Si Andreea Balaban spusese la un moment dat ca in ziua de azi prea putini practica ceea ce au facut in facultate.

| Lioana a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu toti cei care termina o facultate au un viitor in acel domeniu. Au viitor doar cei care isi doresc asta.
Cei care nu au facut cariera in domeniul studiat nu au facut-o pentru ca nu era visul lor si nu s-au luptat pentru el. Multi fac o facultate pentru ca asa le recomanda parintii sau doar ca sa aiba studii superioare, nu pentru ca isi doresc sa se afirme in acel domeniu.

| Yparisa a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Pentru că majoritatea fac facultate doar ca sa fie.

| MiereDeSalcam a răspuns (pentru Yparisa):

Așa este din păcate.
De altfel, e ușor să ne dăm cu părerea fără să ne fi păsat de domeniu.

| vodami92 a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa mai cred!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru vodami92):

Dar de Drept ce spui?

| vodami92 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Habar n-am nu stiu si nu ma intreba! mai asteapta si alte raspunsuri si vezi ce se intampla!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru vodami92):

Asta si fac! Chiar astept raspunsuri.

| vodami92 a răspuns:

Eu ca sa fiu sincer! am doar asa gradinita scoala generala si liceul! toate terminate evident! nu am fost interesat sa fac si facultate! eu oricum nu stateam asa bine cu cartea! dar veneam la scoala fiindca doream sa imi vad profesorii si elevii! dar atat! mai mult act de prezenta si atat! si materia cel putin la liceu era foarte grea! trebuia sa tocesti foarte mult! ca un hamal de ala! dar asta daca vrei sa inveti! daca nu asta este! oricum esti naiv sau naiva daca crezi ca iti da tie la bacalaureat! Mihai Eminescu! ion creanga! Mihail Sadoveanu! nici vorba de asa ceva! iti da ceva de genul aia cu dormeau adanc sicriile cu plumb! si era vant! etc! prostii de astea! maitreyi de tudor arghezi! sau ceva de george bacovia ori george cosbuc! astea da! da nu ce am specificat eu! adica Mihai Eminescu! ion creanga! Mihail Sadoveanu! doamne deci sincer la liceu e cea mai grea perioada pentru un elev! exact ca in scoala generala! adica stai cu frica in san sa stii daca treci clasa sau nu! asta nu este scoala! e inchisoare! orice altceva numai scoala nu este! de asta nici bacalaureatul nu l-am dat! din cauza materiei! era prea grea pentru mine! am suferit sasa destul de mult ca nu stiam uneori daca trec clasa sau nu! important a fost ca m-au ajutat colegii sa scap de corigenta! exact ca in scoala generala! cand la fel ma ajutau enorm colegii! ca tineau la mine! etc! oricum fata de scoala generala cand eram mai deschis adica vorbaret! la liceu nu a mai fost asa! cu toate ca tineau la mine colegii profesorii! ma mai si agasau! etc! din cauza ca nu prea eram vorbaret! retras! timid! ultimul an l-am repetat ca nu m-au m-ai ajutat colegii profesorii si credeau ca vreau sa dau bacalaureatul! si ramasesem si la patru obiecte! ce mai direct repetent! si astfel l-am repetat dar il incheiasem cu brio! cu succes! chiar si daca eram asa retras
nu foarte vorbaret! in fine! ideea era ca nu eram interesat de cel bacalaureat! dadusem niste examene din acelea dinaintea bacalaureat-ului mare! inainte sa repet anul era asta! adica anul anterior! si nu prea stiam ce sa scriu! mai dadeam si foaia goala daca era nevoie! este greu! dar daca inveti reusesti! daca nu asta este! ramai cu ce ai deja! se i-a in calcul si scoala post-liceala! fiindca te ajuta mult! si te si salveaza!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru vodami92):

Si acum cu ce te ocupi? Lucrezi? Daca da, unde? Intreb, fiindca unele persoane spun ca nu faci mai nimic cu studii medii(gen munca de jos), altii zic ca is o gramada de oameni cu studii medii care se descurca... Eventual as putea sa imi deschid o afacere, dar nu am bani, nici idei, nici spirit antreprenorial, is si eu mai retrasa, nu consider ca am stofa de lider, daca se poate as vrea sa vorbim in privat.

| vodami92 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Pai nu muncesc! mai mult pe acasa! in fine! eu oricum stau mai mult cu parintii! de asta! nu sunt casatorit! cu toate ca am 30 ani! dar nu e problema pentru mine! ma maturizez si apoi daca va fi sa ma casatoresc o voi face! da dar pentru asta intai sa gasesc pe cineva! care sa imi si convina! placa! ca e greu in ziua de astazi! numai este ce a fost odata demult! mai stii poate eu sunt genul ala care nu isi doreste sa se casatoreasca si sa faca copii!

| vodami92 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu stiu daca sunt chiar persoana care sa te poata ajuta! chiar imi pare rau! dar sper ca vei gasi pe cineva!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru vodami92):

Ai lucrat vreodata?

| vodami92 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Nu! ti-am spus zis! dar vad ca n-ai inteles! si oricum chiar si asa cine sa ma angajeze pe mine? la nivelul meu de studii! in fine! macar daca aveam bacalaureatul! sau stiu eu o scoala post-liceala! aveam o sansa cat de cat! cat de mica acolo! da n-am! si nu vreau sa intalnesc o persoana din aceea care sa imi spuna zica ca nu ma vrea! adica te intreaba ce stii tu sa faci! ai experienta! ca sigur o sa vrea bacalaureatul! altfel nici nu se uita la tine macar! te scuipa in ochi! ce sa mai vorbim discutam! ce experienta sa ii dai! daca nu ai bacalaureatul! sau scoala aia post-liceala! experienta o capeti pe urma la munca cand muncesti! aia experienta! nu bacalaureatul daca il ai! sau post-liceala! oricum se plangea lumea ca sunt multi someri! fara loc de munca! bun dar atunci ce trebuie facut! crearea mai multor locuri de munca evident! si pentru aia care nu au bacalaureatul! si pentru aia care au bacalaureatul! de ce sa fie privilegiati doar aia cu bacalaureatul! si atat! aia fara bacalaureat ce fac! stau basca si asteapta sa le cada din cer! nu stiu nu imi place situatia asta deloc! deloc nu imi place! pai pana si pe vremea comunismului muncea toata lumea! nu statea si astepta! la fel era si cu casatoria! nu erau asa multe divorturi! ca acum! ce mai vremurile s-au schimbat! deh acum suntem in democratie! face fiecare ce vrea cum vrea! cand vrea! si cu ce! si pentru ce! pentru cine! oricum eu macar am 12 sau 13 clase terminate! altii nu au nici macar atat! e ceva! bine eu am facut si scoala din aia la liceu de meserii! am uitat sa specific!