| christine99 a întrebat:

E bine sa faci o facultate din pasiune (de ex: literatura pentru ca iti place sa citesti)? Sau sa faci ceva care nu prea iti place dar te va ajuta sa fii promovat in functii( economie)?

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Depinde doar de tine şi de ce vrei. Dacă vrei bani, mergi pe economie. Dacă vrei ce-ți place, mergi pe Litere.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu am mers pe premiza sa fac ceva de viitor. Desigur ca este bine sa faci ceva ceea ce iti place. Asa se zice "in povesti". Insa, parerea mea este ca oamenii omit un lucru. Cred ca este important sa iti urmezi pasiunea, dar poate nu asa la prima idee. Prima data ar trebui sa iti urmaresti oportunitatile si sa aduci pasiunea cu tine acolo.

Daca ai un pamant unde se afla petrol, doar nu il lasi asa si te duci sa desenezi in alta tara, nu? Stai acolo, faci o afacere din asta, profiti de aceasta oportunitate si aduci pasiunea ta acolo. Cu acei bani poti face acolo ceea ce iti doresti, poti sa desenezi petrol chiar laughing Desigur acesta ar fi un exemplu. La fel e si la literatura.
Nu imi place sa ma dau exemplu, dar mie nu imi placea literatura, nu imi placea sa citesc. Imi placea matematica. Am facut facultate din asa ceva si mai apoi am indragit cititul. As cumpara toate cartile din lume daca as putea, si poate asta o sa si fac big grin. Pasiuni si noi oportunitati se nasc pe masura ce avansezi in orice faci. Cauza si efect.
Nu pot sa iti zic ce decizie sa iei pentru ca este cunoscut din teoria haosului ca daca ai de ales intre aceste doua decizii acum, o sa influenteze viitorul tau si al altor persoane in milioane de variante, cu toate ca e relativa treaba, fiind doar o singura varianta, dar oricum ai prins ideea.
Sper sa reusesti sa faci ceea ce iti propui. Succes!

| christine99 explică (pentru DoarBogdan):

Poti sa-mi spui ce domeniu ai facut, daca nu cer prea mult. Esti o persoana foarte inteligenta dupa cum scrii happy Romania nu prea are "petrol" doar sa ma bag la stat ca profesor sa fiu in raiul bugetar... nu stiu, sunt tari mai rele dar parca pe noi ne tine cineva fortat jos laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru christine99):

Ma simt flatat big grin
Am facut si lucrez in domeniul IT. Electronica aplicata si software developer.

Si ne tine. Si dupa ce ajungi sa ai o functie buna, tot in jos esti tinut de cei superiori. Ordinea nu poate fi schimbata prea curand cred.

| Donsavas a răspuns:

Depinde. Dacă îți foloseste facultatea, ar fi păcat sa nu studiezi unde e mai profitabil dar dacă te interesează doar sa trăiești din pasiune, alege ce ti place!

| laSoledad a răspuns:

E bine sa-ti dezvolti o pasiune la care sa lucrezi si care sa-ti aduca si rezultate materiale. Altfel, un om care afirma ca are o pasiune, dar care nu lucreaza suficient de serios incat sa castige de pe urma ei, aia nu mai e pasiune, e doar un hobby.
E si vorba aia: munceste pentru ca sa-ti transformi talentul in talanți (sau pasiunea arzatoare). Sa o integrezi intr-o activitate productiva pe piata muncii, o activitate ceruta si remunerata. Si astfel de activitati exista, in cazul multor pasiuni, trebuie doar cautate.

| împreunăfacembine a răspuns:

Hei,

Uite, nu intotdeauna o pasiune se transforma mai apoi intr-un job la care sa mergi de placere si nu din obligatie.

Facultatea joaca un rol foarte important in randul tinerilor, te ajuta sa te construiesti oarecum.

Nu cred ca poti sa faci o facultate care nu iti place doar pentru a reusi sa devii ceva, deoarece vei ajunge sa iti urasti locul de munca mai apoi.

Trebuie sa faci ceea ce iti place si crezi ca te dezvolta.

| Tudor182002 a răspuns:

Depinde foarte mult de tine, daca rezisti, de ce crezi ca multi abandoneza facultatea?

| christine99 explică (pentru Tudor182002):

30% parca abandoneaza, nu stiu cum e in alte tari ca sa compar....probabil nu mai au banii si Romania e cum e, raman si fara speranta pe parcurs si mna o lasa balta