| Jokj a întrebat:

Electrosistem cu ce se ocupa?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu dirijarea electronilor.

| anonimg a răspuns:

Sisteme electronice. Tot ce ține de electronică; sau partea electronică a unui produs.
Exemple de sisteme electronice: plăci de bază, plăci de sunet, plăci video; telefoane și părțile electronice ale unor electrocasnice sau alte mașini și utilaje; sisteme de închidere, alarme.
Cuvântul în sine nu există în dex; mai degrabă este o denumire a unei firme care lasă să se înțeleagă domeniul ei. În cazul acesta se poate face referire la echipamente și produse electrice.