| Nebuna3459 a întrebat:

Este adevărat că în America medicina durează doar 4 ani?
De exemplu,dacă alegi să fii medic pediatru trebuie sa faci rezidențiat.
Acolo in America, rezidențiatul cat dureaza?
Am cautat si pe google, dar nu-mi dadea mai detaliat.
Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nu exista sa ajungi sa practici medicina de unul singur fara sa faci rezidentiat, in nici o tara din lume, cu atat mai putin in America

si... variaza:
https://www.google.com/search?q=how+long+is+residency+for+medical+in+USA
https://en.wikipedia.org/......ted_States
"Programs range from 3 years after medical school for internal medicine and pediatrics, to 5 years for general surgery, to 7 years for neurosurgery."

27 de ani de scoala... wow, insa un neurochirurg ajunge la 2 milioande de $ pe an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8 ani dureaza, nu 4.
Termini liceul, faci 4 ani de pre-med school si apoi 4 ani de facultate.
12 clase + 4 ani de pre-med school + 4 ani de med school = 20 de ani de scoala ca sa ajungi medic.

Rezidentiatul nu stiu cat dureaza, dar da, trebuie sa faci rezi indiferent de ce specializare vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca aia din America invata mult mai mult decat noi. Nu oricine poate face fata acolo.