Întrebare recomandată | TheTimeKiller a întrebat:

Este atat de greu sa-mi aleg viitoarea cariera. Daca eu vreau sa lucrez la smurd, dupa ce fac facultatea pot incepe deja sa lucrez? Dintre toate meseriile(reporter, cameraman si ceva in IT) cea mai buna mi se pare sa lucrez la smurd. Voi ce parere aveti? Stiu ca am vorbit mai sus de facultate desi eu sunt inca clasa a 8a, M-am gandit sa ma gandesc de acum ce vreau sa fac in viata si sa urmez acel drum. Ar trebui sa ma duc la profil de stiintele naturii? Dupa liceu si dupa ce iau bacul nu inteleg ceva. Ma duc la facultate la Medicina si acolo sunt alte profile intre care sa aleg si printre ele se gaseste si smurd? As fi foarte recunoscator daca imi raspundeti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media din clasele 1-8 este importanta pentru a intra la un liceu bun care sa te pregatesca pentru facultatea de medicina. Daca intri doar la liceul de sport sau constructii (exemplu), nu faci scoala serioasa. Si atunci, adio medicina! Trebuie sa intri la un liceu unde se fac serios materiile care iti trebuiesc la admitere la medicina.
Si mediile din liceu si de la bacalaureat sint foarte importante pentru ca se iau in calcul la admitere. La medicina (cel putin pina acum) se da si examen de admitere dar se iau in calcul si mediile. Deci, nici la bacalaureat nu poti sa treci pur si simplu, ci numaidecit cu nota mare. Concurenta la medicina este foarte mare, nu-ti poti permite note mici. Stau acum intr-un oras cu facultatea de medicina renumita. Cea mai mica medie de admitere a fost... 9, 80! Nu te descuraja, invata. Vreau sa-mi scrii peste 4 ani ca ai intrat la medicina si ca-mi dai o inghetata pentru asta.

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci Facultatea de Medicină, te specializezi pe medicină de urgență și dacă sunt posturi la Smurd, te poți angaja ca medic.
Succes!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SMURD (Serviciul Mobil de Urgenta Reanimare si Descarcerare ) este medicina de urgenta. Faci medicina, iar ca specializare faci medicina de urgenta. Te vor primi cu bratele deschise pentru ca nu oricine vrea sa lucreze intr-un loc unde nu stai o clipa si au lipsa de oameni. Acolo poti fi si asistent si medic. Pentru asistenti trebuie sa ai macar liceul sanitar. Nu stiu unde locuiesti dar in orasele unde exista SMURD, studentii pot face practica la ei. Acolo se invata medicina cu adevarat.

| TheTimeKiller explică (pentru anonim_4396):

Stau la 20 km de Ploiesti(momentan) dupa ne vom muta in Ploiesti. Deci o sa fac 6 ani de facultate si dupa pot lucra? Sper sa nu te stresez prea mult cu intrebarile mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Nu ma stresezi atunci cind vrei sa afli/inveti ceva.
Da, vei putea lucra dupa terminarea facultatii. Numai ca medicina este putin altfel decit celelate meserii. Imediat dupa facultate faci rezidentiatul. Adica specializarea. Atunci vei fi platit dar nu foarte mult.

| SpiderMan454 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Daca inveti nu conteaza cata facultate faci poti sa faci si 10 ani facultate daca nu inveti degeaba invata si esti medic dar sa ai cel putin 20 de ani

| TheTimeKiller explică (pentru anonim_4396):

Daca nu te superi, crezi ca media din clasa 1-8 este atat de importanta? Nu stiu ce sa mai cred pentru ca parintii mei imi spun ca am media mica(8.90 clasele 5-7) si ca nu ma pot face doctor daca nu am media peste 9.50. Nu cred ca este adevarat eu cred ca conteaza ce note am in liceu si daca iau bacul. Imi poti spune ce crezi? Te rog frumos.

| TheTimeKiller explică (pentru anonim_4396):

Deci un profil de stiintele naturii nu este bun? Dar unul de 8-8.50? Cel mai bun liceu de stiintele naturii din Ploiesti esti Mihai Viteazul si se intra cu 9.50-9.70 cam asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Este bun daca se face carte. Incearca sa intri la cel mai bun liceu din Ploiesti. Mai ai timp pina la sfirsitul anului sa mai ridici media pe acest an. Iti doresc mult succes.

| TheTimeKiller explică (pentru anonim_4396):

Ok multumesc foarte mult si daca mai am intrebari ti le adresez pe mesaj privat. Daca nu te superi, bineinteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Nu ma supar.

| kzd a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Importanta este media de la bac. Nici macar media 9-12. Asa ca stai calm. Media 5-8 iti trebuie doar pentru admitera la liceu

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Media din clasele 1-8 este importanta pentru a intra la un liceu bun care sa te pregatesca pentru facultatea de medicina. Daca intri doar la liceul de sport sau constructii (exemplu), nu faci scoala serioasa. Si atunci, adio medicina! Trebuie sa intri la un liceu unde se fac serios materiile care iti trebuiesc la admitere la medicina.
Si mediile din liceu si de la bacalaureat sint foarte importante pentru ca se iau in calcul la admitere. La medicina (cel putin pina acum) se da si examen de admitere dar se iau in calcul si mediile. Deci, nici la bacalaureat nu poti sa treci pur si simplu, ci numaidecit cu nota mare. Concurenta la medicina este foarte mare, nu-ti poti permite note mici. Stau acum intr-un oras cu facultatea de medicina renumita. Cea mai mica medie de admitere a fost... 9, 80! Nu te descuraja, invata. Vreau sa-mi scrii peste 4 ani ca ai intrat la medicina si ca-mi dai o inghetata pentru asta.

| kzd a răspuns:

Buna! Daca esti in clasa a 8-a si vrei sa lucrezi la smurd urmeaza profilul de stiinte ale naturii. Dupa liceu, probabil trebuie sa te duci la facultatea de medicina. Respect pentru cei de la SMURD. Funda?

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Vei putea lucra dar cu medii mari

| Uza a răspuns:

Frumos,chiar sunt placut surprinsa ca mai exista si astfel de intrebari de la copii de 14 ani happy
Gandeste tot asa pana atunci, si nu da inapoi de la nimic, daca ai asta in sange lupta pentru ca nu vei avea nimic de pierdut.
Daca iti place medicina o sa iti fie usor sa inveti, pentru ca faci ceva din placere si o sa adaptezi usor si imediat o sa iti intri in ritm.
Si eu sunt pasionata de medicina, mai am 2 ani pana termin liceul.
Bafta multa, multa!

| TheTimeKiller explică (pentru Uza):

Multumesc foarte mult! Acum am aflat si notele de la examene si sper sa intru la liceul care imi doresc(cu profil de stiintele naturii). M-am bucurat sa vad ca primesc raspuns la o intrebare veche. Si da, sper sa nu dau inapoi (si stiu ca n-o sa dau). Eu am vazut pe internet niste cursuri si mi-a placut. De usor, nu mi s-a parut chiar usor(am citit si o carte de 500 de pagini numai despre primul ajutor), dar, cum m-a invatat cineva ''E greu, dar daca e greu, numai oamenii destepti pot face asta''(Desi nu era despre acelasi subiect adica meseria, mie, aceste cuvinte mi-au ramas in cap si imi aduc mereu aminte de ele). Mult succes si tie!
Ps.Chiar m-am bucurat de raspunsul tau, multumesc!

| Vasu27 a răspuns:

Bravo baieti, a-ti zis aproape tot ce se poate spune...

| minz156 a răspuns:

Http://www.sud.tin.ro/.......pages.pdf

Fa testul asta... crede-ma, sunt clasa a zecea si chiar o sa vezi ca este veridic. Si legat de Smurd... Si eu vreau tot acolo sa ajung. Trebuie sa dai la Medicina si de acolo o sa-ti alegi ramura, adica medicina de urgente sau asa ceva.

Eu sunt la mate-info si daca o sa fac meditatii la bio, o sa intru cu usurinta la Medicina.

| andralada a răspuns:

Buna, uite specializarea in medicina e super buna dar in Romania salarile sunte de **** mai pe romaneste dar ca sa lucrezi in IT ai nevoie de cap si meseria de IT se plateste foarte bine crede-ma, si in caz ca nu ma crezi intreaba un specialist in IT sa vezi ce iti zice deoarece aceasta specializare este grea crede-ma, gandeste-te ca aia de la care ai tu internetu bagat (romtelecom, rds etc) aia care te ajuta pe tine cu netu fac totu prin telefon crezi ca e usor sa stai si ala sa iti explice fara sa vada ce are in fata lui? eu nu cred dar fiecare isi alege cariera in viata lui, fiecare face ce ii place, dar sincer IT este foarte bine platit dincolo si daca este bun poate cine stie ce iti rezerva vitorul totul tine de tine. Succes tongue

| TheTimeKiller explică (pentru andralada):

Multumesc pentru raspunsul tau. Toate raspunsurile ma ajuta sa lupt pentru a devenii ceea ce vreau. Acum sunt in vacanta si eu fac exercitii la chimie, invat la biologia din a 7-a si teste la matematica. Cand ma plictisesc incep si citesc mesajele de la aceasta intrebare si imi dau seama ca trebuie sa muncesc. Imi pare rau ca nu pot da funde mai multor persoane pentru ca toti cei ce mi-au raspuns la intrebare m-au ajutat.

| XxRaluxX a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti si la castiguriile pe care le primesti, dar si la media pe care o ai. De exemplu daca te angajezi la Reporter aai nevoie de o medie buna pentru a avea de castigat. Eu zic ca ar trebui sa te angajezi programator, dar in straiinatate pentru a avea un salariu mai bun. Pentru a fi programator iti trebuie multa matematica. Poti fi si arhitect, dar iti trebuie mult talent la desen si matematica. Din meseriile pe care le vrei tu cea mai buna ar fi la Smurd. Cel mai mult trebuie sa alegi o meseri bazata pe ce sti tu (matematica, romana, stiinte, istorie, geografie, )

| luxpentrutine a răspuns:

Eu sunt Editor Imagine si castig foarte bine din asta. Uite un articol cu salariile de Editor Imagine din Romania:

http://luxpentrutine.ro/cat-castiga-un-editor-imagine/

Daca ti se pare interesant, uite niste cursuri foarte bune si ieftine:

http://luxpentrutine.ro/cursuri-de-editor-imagine/

| Flaviuprietenultau a răspuns:

Salut!
Medic: 6 ANI
Specializare : intre 4 sau 5 ani
Smurd : 4 ani + 6 ani de medicina.
Depinde sunt si asistenti. Dar de medic de smurd ti-am spus.E ce sa spun SUCCES! Si ori cum daca odata ai sa lucrez pe smurd eu sper sa faci asta din dragoste nu numai pentru bani pentru caci un om nu se poate compara cu o suma de bani. : ) Dumnezeu sa te indrume spre calea dreapta!

| SpiderMan454 a răspuns:

Man sa-ti dau un sfat daca te faci medic o sa castigi multi bani pentru ca daca esti medic salvezi o viata si de asta castigi multi bani o sa ai 1000 euro intr-o zi fratele meu mare s-a facut medic si are ogramada euro deci medic daca vrei.

| TheTimeKiller explică (pentru SpiderMan454):

Acum sincer nu ma prea intereseaza banii. Pe mine ma intereseaza sa ma simt bine. Daca salvez alti oameni o sa ma simt fericit. Asta simt eu de mai mult timp. Stiu ca este riscant, nu cred ca voi salva toate persoanele dar macar as incerca sa fac tot ce e posibil.

| SpiderMan454 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Pai nu e vorba doar de bani ai dreptate dar salvezi oamenii si faci fericiti multi oameni daca esti medic te simti si bine pentru ca salvezi o viata

| mynameiselena a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Eu mai am foarte putin pana la facultate. Pana acum cateva zile eram hotarata sa urmez medicina si chiar am vizitat facultatea din orasul meu. Acum insa nu mai am aceeasi parere. Fiind clasa a opta mai ai destul timp sa te hotarasti. Ceea ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa te bazezi doar pe faptul ca iti place sa salvezi vieti. Tuturor ne place, sau in fine asa ar fi normal. Trebuie sa te gandesti la riscurile meseriei, la impactul pe care il vor avea asupra ta consecintele ei si in primul rand daca asta iti doresti cu adevarat. Viata de medic nu este usoara. Garzile nu sunt usoare si ca sa ajungi acolo unde iti doresti asa mult vei avea de trecut prin multe greutati. Facultatea este foarte grea, ai foarte mult de invatat, rezidentiatul care urmeaza va fi prost platit si vei face cariera destul de tarziu. Plus ca trebuie sa inveti toata viata. Intentia mea nu este sa te dau inapoi, pentru ca probabil nu vei tine cont de parerea mea, dar cum spunea cineva mai jos, medicina nu este o facultate ca oricare alta.