| anonim_4396 a întrebat:

Este bine sa mi sterg toate retelele de socializare? Nu mi plac lucrurile, urasc banii si vreau sa mi traiesc viata cat mai natural cu putinta, lipsita de orice viciu, sa calatoresc incontinuu si sa fiu fericit fara tehnologie. In acelasi timp, mi-as dori sa imi gasesc si sufletul pereche, dar nu stiu cum, din moment ce o sa mi sterg retelele de socializare si voi disparea din mediul online. Este ok modul meu de gandire, tinand cont vremurile in care traim?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate trăi și fără prezență pe Internet.

| 239 a răspuns:

Da, este foarte bine. Retelele de socializare nu au adus nimic bun in lume, decat impresie falsa ca unii traiesc bine, au o viata perfecta, sunt fericiti si sunt poulari iar viata ta este de rahat. Au adus o comparatie si divizie si mai mare in clasele sociale. Majoritatea lumii este dependenta, tu daca poti sa le lasi, fa-o chiar acum, numai bine.

| yukilals a răspuns:

Este un lucru bun sa renunti la viata virtuala cu scopul de a realiza lucruri cu adevarat utile in schimb dar poate sa fie si dificil in cazul in care esti la facultate, spre exemplu si e nevoie sa ia cineva legatura cu tine pentru a te tine la curent, etc. Daca doresti sa iti gasesti sufletul pereche, gandeste-te ca poate si el/ea gandeste la fel ca si tine acum, de aceea se numeste pereche, nu? Poti sa cunosti o varietate imensa de oameni doar iesind din zona ta de confort, doar iesind in lume, creand relatii reale fiindca viata nu inseamna nimic din ceea ce este pe internet. Nu are sens sa te intrebi daca modul tau de gandire asupra acestui fapt este in regula cat timp tu simti sa faci lucrurile astea, lumea nu inseamna omul iar daca ai acest impuls nu incerca sa te opresti cu toate ca este ceva oarecum necunoscut si cu toate ca este o parte in tine ce vrea sa te tina legat/a de trecut sau de zona de confort, eu te incurajez sa incerci sa faci tot ceea ce iti spune sufletul, conturi pe retelele sociale poti sa iti faci oricand, poti sa revi oricand in banal dar să traiesti asa cum iti doreste inima nu e chiar atat de frecvent.