| edani99 a întrebat:

Este bun jobul de translator pe engleza - germana? Pot avea un castig cat de cat decent? Stiu ca asta este in functie de mai multi factori dar ma refer la modul general, daca pot gasi de munca, etc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca stii foarte bine cele doua limbi si esti dispus sa muncesti mult, poti castiga foarte bine. Am o prietena care castiga 3000 de euro pe luna facand traduceri tehnice din germana. Dar munceste cam 12 ore pe zi, 6 zile pe saptamana.

| edani99 explică (pentru Brigaela):

Am inteles, multumesc mult! Deci sa inteleg ca facultatea nu va fi in zadar.

| Brigaela a răspuns (pentru edani99):

Nici o facultate nu e in zadar atata timp cat ai grija sa inveti maximul posibil din ea si sa nu pierzi nici o informatie. Prietena de care ti-am spus este foarte foarte buna, face traduceri de dificultate mare, texte tehnice extrem de complexe.

3 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Evident, ca poti avea un castig decent, dar mai degraba ai avea mai mult de castigat pe germana-romana/engleza-romana, decat engleza-germana, pentru ca in Germania 80% vorbesc deja engleza, iar ca sa inveti un englez germana e destul de greu sa ii gasesti, sa apeleze la tine, etc.