| abcddcba a întrebat:

Este cariera de fotograf buna in Romania? Te poti intretine din aceasta daca detii destula experienta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai este o meserie cautata de multa vreme, deoarece toata lumea are azi, aparate telefonice bune cu camere foto foarte bune, si-si fac singuri pozele.
Dupa cum vezi, studiourile fotografice au ramas doar pentru nunti, ca nimeni nu mai merge sa faca poze acolo.
Asta este una din profesiile aproape disparute.
Raman totusi fotografii pasionati de fotografie, dar nu ca profesie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. este bună, dar depinde ce faci cu ea. Sunt domenii de nișă ca Media, Modelling, artist fotograf, care necesită o practică îndelungată, mai mult freelancer, profesie, nu meserie ca angajat. Mai poți fotograf la nunți.

| anonimg a răspuns:

Poți să practici lucrul acesta ca un hobby; dar ca să câștigi bani cu el poate doar la evenimente (nunți, botezuri, etc).
Poate găsești pe net vreun club/forum al fotografilor. Acolo te poți informa.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa faci bani seriosi din fotografie
DAR
TREBUIE SA FII IN STARE SA FACI ARTA...
chiar daca lucrezi pentru modeling sau esti freelancer

| Panamax a răspuns:

Este la fel ca si cum ai intreba daca se mai castiga din pictura.
Unii da altii nu.

| xeum a răspuns:

Depinde la ce te referi, fotografie de eveniment, sportiva sau portret. Cunosc cateva persoane care au ajuns sa castige destul de ok din eveniment sau portret, sa nu crezi ca-i foarte usor. Iti zic la modul cel mai serios ca nu poti trai din asta, il poti lua ca pe un part time. Tot asa am o colega care e la inceput si e destul de apreciata, experienta e in defavoarea creativitatii.