| mvcxzghjjhgfdsjhgf a întrebat:

Este cautata profesia de tutore? poti gasi loc de munca? e greu sa inveti aceasta profesie?

mai multe detalii

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de profesia de tutore.
Tutorele este persoana caruia ii este incredintat un minor fara parinti sau al carui parinti au fost decazuti din drepturile parintesti. De regula acesta este o ruda apropiata care doreste tutela minorului si indeplineste conditiile prevazute de lege, doar daca nu exista asemenea rude tutela poate fi incredintata altei persoane ce doreste aceasta si indeplineste conditiile.