| marilux a întrebat:

Este cineva de aici la facultatea de comunicare si relatii publice si poate sa-mi spuna si mie cum sta treaba la facultatea asta? Sunt a 11a deocamdata si ma gandesc sa dau acolo, la Bucuresti.
Ce se inveti acolo mai exact si ce ajung dupa ce termin facultatea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de cea de la Bucuresti dar iti spun de cea de la UBB Cluj. E tot specializarea de Comunicare si relatii publice.
Sincer specializarea este o poveste goala. Iti pun aici orarul pe anul 1 sa vezi cam ce se studiaza: https://fspac.ubbcluj.ro/dcrpp/wp-content/uploads/2020/02/CRP1.pdf
Vei lucra (daca ai cunostinte sau daca esti buna la dat din gura) in PR, HR/resurse umane.
Sincer mai bine faci jurnalism, ai sanse mult mai mari in Bucuresti sa te angajezi la vreo televiziune.
Stiu o singura persoana care a terminat specializarea de comunicare si a ajuns sa lucreze in publicitate in Bucuresti. Dar este foarte extroverita, a avut sansa sa reuseasca. In rest fiecare pe unde apuca, prin multinationale de gen call center. In cel mai bun caz ca recruiter in HR la vreo firma. Dar si acolo te ia greu pentru ca fac angajari din interiorul firmei pentru aceste posturi mai caldute, de birou.
Zic ca iti pierzi vremea cu o astfel de specializare. Sper sa ai cat mai multe raspunsuri ale unor persoane care au reusit dupa ce au absolvit aceasta specializare. Jurnalismul imi pare mai potrivit, oricum faci o combinatie de jurnalism, comunicare, publicitate, stiinte politice DACA faci specializare de comunicare doar ca nu esti licentiat in jurnalism ci in comunicare. In capitala imi pare ca ai sanse mari cu alte specializari. Pana si o scoala de politie de un an imi pare mult mai atractiva decat specializari precum: stiinte politice, administratie publica, comunicare si publicitate. Macar dupa anul ala de scoala de politie ai postul asigurat, nu te duci sa lucrezi la telefon si pe calculator asteptand sa te sune toti strainii nemultumiti de un produs sau altul (call center)
Tu ce ai vrea sa faci dupa ce termini facultatea? Prima data te gandesti la ce post vrei sa ai si dupa la facultatea/scoala care trebuie facuta pentru acest post. Nu te arunci cu capul inainte intr-o facultate oarecare si dupa 3 ani te gandesti pai eu ce lucrez acum? Pai stai ca nu ma angajeaza nimeni. De ce? Pai pentru ca specializarea mea nu se prea cere. Mergi la targuri de cariere si vezi ca se cer ingineri (programatori, electricieni, mecanici), pentru aia trebuie sa faci politehnica. Si dreptul merge bine pentru ca este nevoie de juristi, orice firma are un specialist in drept.
Facultatea de comunicare este pentru a avea o diploma, in extrem de multe cazuri. Dupa absolvire vei cauta si vei accepta orice post pentru ca nu ai de unde alege cand specializarea ta nu se prea cere. Si domeniul HR/PR este cam saturat. Plus ca ti se cere experienta, pe care o faci lucrand voluntar inca din timpul facultatii la diverse firme care pot fi disponibile sa te ia in practica/sa inveti cum se lucreaza.
Daca ai sanatatea foarte buna si conditie fizica buna zic sa dai la academia de politie din Bucuresti. Esti ofiter dupa absolvire si ai postul pe masa. Nu te mai plangi pe la toate firmele sa te ia de mila. Este pe a 11-a, crezi ca mai ai timp de gandire dar asa repede trec lunile si vine bac-ul.
Daca iti place biologia/chimia mergi la facultatea de medicina. Indiferent ca e generala sau dentara. Nu am vazut persoane absolvente de medicina care sa nu profeseze in vreun spital sau cabinet privat.
Sfatul meu: cauta ceva mai serios decat comunicare si relatii publice. Ai numai o sansa la o facultate in regim bugetat, ma gandesc ca nu vrei sa platesti facultatea. Daca faci o facultate de doi lei la buget degeaba te trezesti ca vrei sa faci academia de politie tot la buget, nu mai poti decat daca platesti integral prima facultate facuta la buget.
E o decizie importanta care iti influenteaza viata.

| marilux explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din suflet pentru raspuns. Apropo, sunt fata.
Prima mea optiune era Dreptul, dar nu sunt sigura ca vreau sa fac ceva legat de avocatura pe viitor, si alte optiuni nu prea mai am, pentru ca sunt la profil de filologie si nici nu vreau sa merg la o facultate joasa.
Eu ma gandeam sa merg la Comunicare si Relatii publice pentru ca pe viitor mi-ar placea sa lucrez idk, la o companie, agentie ceva de publicitate, chiar nu stiu...sunt super confuza, si sincer nici nu prea as vrea sa merg in capitala deocamdata (eu fiind din Bacau) si m as indrepta spre Iasi...

| marilux explică (pentru anonim_4396):

Ce parere ai de Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social - Politice? rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru marilux):

De la filologie nu cred ca vei merge la politehnica, deci nu inginerie. O varianta buna ar fi dreptul, litere (Sa ajungi profesoara sau traducatoare), psihologie. Dar si cu psihologia stiu persoane care lucreaza ca vanzatori in magazine prin Cluj. Daca vrei un job sigur zic sa incerci la academia de politie sau la scoala de politie, dar scoala de politie este doar de un an si iesi doar subofiter. Pentru armata este academia fortelor terestre la Sibiu, la Brasov ai cea de aviatie, la Constanta ai cea navala. Se poate sa fie mai multe dar la astea cunosc persoane care au absolvit. Repet ca pentru politie si armata iti trebuie o sanatate foarte buna si conditie fizica.
Si dreptul ar merge dar trebuie sa inveti foarte bine, sa cunosti foarte bine teoria pentru a putea da la barou de avocat, sau la INM pentru procuror, judecator. La notar sa nu te gandesti daca nu ai bani cu carul de dat unde trebuie sau daca nu ai pe cineva din familie care este notar si este dispus sa-ti lase biroul dupa pensionare. La facultatea de litere este destul de usor, mult de citit dar cam atat. Nu toti lucreaza ca translatori sau in invatamant. Multi ajung tot in HR despre care ti-am mai spus, in special fetele se cauta pentru HR. Ai putine variante cu filologia. Am avut colege la filologie care au intrat la facultatea de medicina dentara si medicina generala. Dar au luat in particular foarte multe ore de chimie si biologie. Examenul de admitere e greu dar si mai greu sa rezisti 6 ani de facultate. Daca vrei sa lucrezi in domeniul in care esti licentiata nu te duce spre stiinte sociale, comunicare si relatiile publice sunt stiinte sociale. Alege ceva care sa fie cautat dupa absolvire, sa nu stai cu diploma pe masa.