| gabigabytzzu a întrebat:

Este necesar bacul pentru a intra la poliția locală?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale, aprobate prin HG nr. 1.332 din 23 decembrie 2010, citez:
"ART. 4
  (1) Funcţiile publice din poliţia locală, inclusiv funcţiile publice specifice de poliţist local, în raport cu nivelul studiilor necesare ocupării, se clasifică după cum urmează:
  a) clasa I cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalent;
  b) clasa a II-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii superioare de scurtă durată, absolvite cu diplomă;
  c) clasa a III-a cuprinde funcţiile publice pentru a căror ocupare sunt necesare studii liceale, respectiv studii medii liceale, finalizate cu diplomă de bacalaureat.
  (2) Funcţionarii publici din poliţia locală numiţi în funcţiile publice prevăzute pentru clasele a II-a şi a III-a pot ocupa numai funcţii publice de execuţie."